منو
 کاربر Online
1544 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 21 اردیبهشت 1391 [06:39 ]
  آبسه دندان
 

آبسه دندان

تصویر

اگر دندان پس از عفونت، درمان نشود احتمال تشکیل آبسه دندانی در نوک ریشه بسیار زیاد است. چنین عفونتی از نوک ریشه دندان خود را به لثه رسانده و باعث تورم و ایجاد درد شدید آن می شود.
آبسه دندان ممکن است به نواحی حساسی از سر و گردن نیز برسد که برای آن نیاز به درمان های پیچیده است.

در صورت بروز آبسه و عفونت دندانها، استفاده سرخود از آنتی‌بیوتیک به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، پس در صورت بروز آبسه‌های دندانی در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه نمود تا اقدامات درمانی لازم به عمل آید.

همچنین باقی گذاشتن دندانهای عفونی در دهان بسیار خطرناک است، چون علاوه بر تاثیر عفونت بر سلامت عمومی بدن ، در برخی موارد عفونت دندانهای شیری بر روی جوانه دندانهای دائمی زیرین تاثیر گذاشته، باعث نقص ساختاری این دندانها می‌شود.

علائم آبسه دندان:
1- تب بالا و بی حالی
2- درد شدید در لمس دندان مبتلا و حین گاز زدن و جویدن
3- سست شدن دندان مبتلا
4- تورم حساس و قرمز رنگ لثه روی ریشه دندان
5- آزاد شدن چرک به داخل دندان

درمان:
اگر به یک آبسه، به موقع رسیدگی نشود این عفونت می تواند به بافت های عمقی تر گسترش یابد و دردسرساز شود و عفونت به سایر جاهای سر و گردن گسترش می یابد.

ابتدا بایستی آبسه تخلیه شود که با آن درد و مقدار زیادی عفونت کاهش می یابد سپس درمان ریشه ممکن است لازم باشد و بایستی سریعاً انجام شود. اگر آبسه بافت لثه را درگیر کرده باشد توصیه می شود دهان را با آب گرم شستشو کنید این کار چند بار در روز و چندین روز بایستی انجام شود.

استفاده از آنتی بیوتیک برای حذف کامل عفونت ضروری است.

دندان عقل هم می تواند موجب آبسه و عفونت شود، به طور معمول دندان های عقل نیمه نهفته می تواند موجب آبسه شود. اگر نیمی از دندان عقل شما زیر لثه نهفته است، لثه اطراف آن می تواند روی دندان را بگیرد و میکروب ها در لثه اطراف این دندان جمع شود و با تحریک این بافت (هنگام گاز گرفتن لثه) دندان عقل عفونی و دچار آبسه شود بنابراین در این مواقع لازم است ابتدا با مصرف آنتی بیوتیک مناسب، عفونت اطراف دندان عقل کنترل و سپس دندان عقل از دهان خارج شود.

پیشگیری:
رعایت بهداشت خوب دهان با تمیز نگه داشتن لثه ها و دندان ها از بقایای غذایی می تواند پیشگیری کننده باشد معاینات منظم دندانپزشکی بسیار مهم است.

  امتیاز: 0.00