منو
 کاربر Online
1703 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 13 اردیبهشت 1391 [19:39 ]
  دانشمندان شواهدی مبنی بر فعالیتهای آتشفشانی اخیر ماه در دست دارند
 

گروهی از محققان لابراتور تحقیقات فیزیکی (PRL) هند به کمک داده های به دست آمده از مدارگرد شناسایی ماه ناسا و فضاپیمای چادرایان1، شواهدی مبنی بر فعالیتهای آتشفشانی نسبتا جدید در ماه یافته اند. با توجه به این یافته ها، ویژگی های قله مرکزی گودال Tycho منشاء آتشفشانی دارد و نشان دهنده این است که ماه 110 میلیون سال پیش در هنگام تشکیل این گودال از نظر زمین شناختی فعال بوده است.
به علاوه LRO تخته سنگهای بزرگ به عرض 33 متر تا صدها یارد (صدها متر) را در قله های مرکزی Tycho یافته است. همچنین یک نمونه به پهنای 120 متر در بالای بلندترین قله جای دارد. این تخته سنگ های بزرگ چطور از اینجا سر در آورده اند و از چه چیزی ساخته شده اند؟
این پژوهشگران می گویند: این تخته سنگها می توانند منشاء آتشفشانی داشته باشند. در مقاله ای پژوهشگران تیم PRL ادعا می کنند که خروجی ها و کانال های گدازه و جریانهای مایع مواد پوسته که به صورت جامد در آمده اند در داخل Tycho یافت شده که به تازگی در حدود 100 میلیون سال پیش، پس از تشکیل این گودال به وجود آمده اند.
بدون مطالعات بیشتر، تشخیص منشاء اصلی و سن دقیق آنها مشکل خواد بود. تیم، منتظر اطلاعات بیشتر از ChandraayanII که در اوایل 2014 پرتاب خواهد شد، می باشد که هم به طور مداری ماه را بررسی می کند و هم به کمک Rover به بررسی سطح ماه می پردازد.
ترجمه شده از: NASA
تصویر

  امتیاز: 0.00