منو
 کاربر Online
511 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 11 اردیبهشت 1391 [06:35 ]
  خطرات رژیم لاغری و کاهش وزن
 

خطرات رژیم لاغری و کاهش وزن

بعضی افراد برای اینکه خیلی سریع و در مدت زمان کوتاهی لاغر شوند، به رژیم های لاغری غیر علمی و نامتعادلی رو می آورند که هر چند باعث کاهش وزن زیاد در مدت زمان کوتاه می شوند ، ولی صدمات جبران ناپذیری بر سلامتی بدن وارد می کنند.

نتایج بسیاری از مطالعات و تحقیقات علمی نشان داده اند که کاهش درصد چربی بدن تا حد معینی مفید بوده و بعد از آن به عامل خطر تبدیل می شود.

متاسفانه بسیاری از افراد اعم از ورزشکار و یا غیرورزشکار در لاغر شدن به طور افراطی عمل می کنند. مصرف داروهای موسوم به «چربی سوز» از جمله خطراتی است که سلامت بانوان و ورزشکاران را به خطر می اندازد.

برخی دیگر از ورزشکاران با سوءتغذیه و کم خوری ها و رژیم های سخت و در روزهای نزدیک به مسابقه با «آب زدایی» از بدن و تحمل تشنگی و بی آبی شدید، مبادرت به کاهش وزن می کنند که برای سلامتی آنان بسیار خطرناک بوده و با ایجاد کمبودهای شدید مواد غذایی مورد نیاز بدن و کم آبی سلول ها، موجب بروز مشکلات گوارشی، زخم معده و اثنی عشر، یبوست طولانی، افزایش غلظت خون، زمینه ساز بیماری های جسمی می شود و از سوی دیگر با تحمل گرسنگی و تشنگی شدید و طولانی مدت از آرامش عصبی لازم بی بهره بوده و دچار مشکلات شدید عصبی خواهند شد.

بهترین نوع رژیم، رژیمی است که توزیع کالری در آن صورت بگیرد:
▪ درصدی از کالری دریافتی از منابع کربوهیدراتی باشد(ترجیحاً کربوهیدرات های پیچیده مثل نان و برنج ).
▪ درصد ی از کالری دریافتی از منابع پروتئینی باشد(انواع گوشت ها، لبنیات و حبوبات).
▪ درصدی از کالری دریافتی از منابع چربی باشد(انواع روغن ها، مغزها و سس ها).

اگر به دنبال سایز کم کردن هستید توصیه می شود که چربی های رژیم خود را محدود کنید.
از غذاهای سرخ کرده و پرکالری (نظیر چیپس، نوشابه ، مایونز و …) پرهیز کنید و حتی الامکان پوست مرغ و چربی گوشت را جدا کنید و در هنگام طبخ از روش هایی نظیر آب پز کردن، طبخ در فر و یا کباب کردن استفاده کنید.

حتماً قبل از وعده غذایی اصلی به خوردن مواد پرفیبر نظیر سالاد، کدو و … بپردازید.

همچنین نوشیدن آب به میزان حداقل ۸ لیوان در روز را فراموش نکنید.

برای اینکه لاغر شوید ، به همراه رژیم لاغری ، سه بار در هفته و هر بار مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ورزش (مثلا پیاده روی) کنید.

  امتیاز: 0.00