منو
 صفحه های تصادفی
معرفی رشته های دانشگاهی
چمنزارهای آفریقای جنوبی
امام حسین علیه السلام و تفسیر آیه 60 سوره حج و آیه 28 سوره زخرف
تعیین قطبهای آهنربا
آماده سازی کیهان نوردان
بوئینگ727
مدیر امور آب و برق
نبرد سپاهیان ایران و عثمانی نزدیک تبریز
پهنه های زمین شناسی ایران
فهرست شیشه های ویژه
 کاربر Online
853 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 25 فروردین 1391 [20:03 ]
  تفاوت مقاومت ویژه و رسانندگی
 

تفاوت مقاومت ویژه و رسانندگی

وارون مقاومت ویژه رسانندگی است. یکای آن وارون اهم در متر است. رسانندگی رساناهای خوب الکتریسیته بزرگ‌تر از رسانندگی عایق‌هاست. رسانندگی قیاس الکتریکی مستقیم رسانندگی گرمایی است. آزمایش نشان می دهد که رساناهای الکتریکی خوب نظیر فلزها به‌طور معمول رساناهای خوب گرما نیز هستند. رساناهای الکتریکی ضعیف نظیر ماده‌‌های پلاستیکی و سرامیکی رساناهای ضعیف گرما نیز هستند.

الکترون‌های آزاد یک فلز که در رسانش الکتریکی بارها را حمل می‌کنند، سازوکار اصلی رسانش گرمایی را نیز فراهم می‌آورند، در نتیجه باید انتظار یک همبستگی بین رسانش الکتریکی و گرمایی را داشته باشیم. به دلیل تفاوت عظیمی که بین رسانندگی‌های رساناهای الکتریکی و عایق وجود دارد، محصور کردن جریان‌های الکتریکی به مسیرهای خوش تعریف یا مدارها کار آسانی است . تفاوت بین رسانندگی‌های گرمایی بسیار کم‌تر، تنها مضربی از 10 به توان 8 یا همین حدود است، و به‌طور معمول غیرممکن است که جریان‌های گرمایی را تا این حد محصور کرد.

مقاومت ویژه‌ی نیمرساناها بین مقاومت ویژه‌ی فلزها و مقاومت ویژه‌ی عایق‌هاست. اهمیت این ماده‌ها به دلیل نحوه‌ی تأثیر مقاومت ویژه‌ی آن‌ها بر اثر دما یا مقدارهای اندک ناخالصی است.

ماده‌‌ای را که به نسبت به خوبی از قانون اهم پیروی کند رسانای اهمی یا رسانای خطی می‌نامند. مقاومت ویژه برای چنین ماده‌هایی در دمای معین ثابت است که به مقدار E بستگی ندارند. بسیاری از ماده‌ها رفتاری از خود نشان می‌دهند که انحراف عمده‌ای از قانون اهم دارد، این ماده‌ها‌ غیراهمی یا غیرخطی‌اند. J در این ماده‌ها به شکل پیچیده‌تری به E بستگی دارد.

  امتیاز: 0.00