منو
 کاربر Online
734 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 25 فروردین 1391 [20:03 ]
  از چگالی جریان تا قانون اهم
 

از چگالی جریان تا قانون اهم

چگالی جریان در یک رسانا به میدان الکتریکی و به‌ ویژگی‌های ماده بستگی دارد. به طور کلی این بستگی می‌تواند بسیار پیچیده باشد. ولی برای برخی از ماده‌ها به‌ویژه فلزها، چگالی جریان در یک دمای معین به تقریب به‌طور مستقیم متناسب با میدان الکتریکی است، و نسبت بزرگی‌های میدان الکتریکی و چگالی جریان ثابت است. این رابطه که قانون اهم خوانده می‌شود، در سال 1826 توسط فیزیکدانان آلمانی جرج سیمون اهم (1854 ـ 1787) کشف شد.

واژه‌ی «قانون» در واقع باید بین گیومه نوشته شود، زیرا قانون اهم همانند معادله‌ی گاز کامل و قانون هوک، مدلی است آرمانی که رفتار برخی ماده‌ها را بسیار خوب توصیف می‌کند ولی یک توصیف کلی برای همه‌ی ماده‌ها نیست. اگر چه قانون اهم در خیلی از وضعیت‌ها معتبر نیست ولی در کتاب های مقدماتی فیزیک ( مانند فیزیک 3 و آزمایشگاه) فرض خواهیم کرد که این قانون معتبر است.

این وضعیت با شیوه‌ای که رفتار نیروهای اصطکاک جنبشی و ایستایی را نمایش دادیم قابل مقایسه است؛ این نیروهای اصطکاکی را به‌طور مستقیم با نیروی عمودی متناسب گرفتیم،‌ با آن‌که می‌دانستیم که این توصیف حتی در بهترین شرایط توصیفی تقریبی است.

  امتیاز: 0.00