منو
 کاربر Online
1501 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 17 اسفند 1390 [03:56 ]
  طوفان ها و دریاچه های تیتان مدل سازی می شوند
 

فضاپیمای کاسینی اطلاعات بسیاری از زحل و قمر خاص آن، تیتان در اختیار ما قرار داد. بیشتر جو تیتان از متان ساخته شده است. علی رغم برخی ترکیبات متفاوت شیمیایی، این قمر، شباهت هایی با زمین دارد. از جمله اینکه این قمر دارای ابر، مه، باران و حتی دریاچه است. هر چند که دلیل اصلی این پدیده ها تا کنون شناخته نشده است. محققان موسسه تکنولوژی کالیفورنیا به سختی در حال کارکردن برای ساخت برنامه ای هستند که با آن بتوانند ساختار آب و هوایی و الگوهای جوی تیتان و پدیده های خاص آن را با توجه به اطلاعات بدست آمده از کاسینی مدل سازی کرده و با تجزیه و تحلیل آن ها به علت این پدیده ها دست پیدا کنند. دریاچه های تیتان بیشتر در قطب ها و بویژه در نیمکره ی شمالی آن است. ناحیه ی اطراف استوای تیتان به نظر خشک می آید. اما کاووش های هیوجن و چهار سال بعد نتایج رصدهای کاسینی نشان دهنده ی طوفان هایی در این قمر هستند که به همراه خود رطوبت نیز حمل می کنند.
مایک برون می گوید:
` ما می توانیم سال ها به رصد این قمر بپردازیم و هیچ اتفاقی نیفتد این خبر خوشایندی برای کسانیکه سعی می کنند تا چرخه ی تکاملی تیتان را بررسی کنند نیست و گاهی ممکن است ما پدیده های مهمی را از دست بدهیم زیرا کسی حاضر نیست تمام ساعات زندگی خود را پشت تلسکوپ های بزرگ بگذراند. محققان به سختی تلاش می کنند مدلی ارائه کنند تا تمام ویژگی های آب و هوایی تیتان را نشان دهد. این مدل سازی های جدید قادر به بازسازی الگوهای ابری هستند که با مشاهدات ما هم خوانی دارند. متان، بیشتر در دریاچه های اطراف قطب ها وجود دارد چون نور خورشید در این نواحی نسبت به سایر نقاط ضعیف تر است. با حضور نور خورشید معمولا در سطح تیتان، متان مایع کمتر است اما از آنجا که نور خورشید در دریاچه ها کمتر است پس محل مناسبی برای وجود متان مایع هستند. اما طوفان ها چطور اتفاق می افتند؟ به ویژه در نزدیکی استوا؟ تئوری که قبلا بیان می شد این بود که این ناحیه بیشتر به صحرا شباهت دارد به همین علت بود که بعد از اکتشافات هیوجن در درستی این نظریه شک ایجاد شد.
برنامه ای که کارشناسان برای مدل سازی آب و هوای تیتان درست کرده اند به این علت خاص است که تمام مشاهدات، چه در گذشته چه در حال را کنار هم قرار می دهد و به ما این امکان را می دهد تا آینده ی تیتان را پیش بینی کنیم.
مترجم: نسرین دهنمکی
منبعuniversetoday
تصویر

  امتیاز: 0.00