منو
 کاربر Online
608 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 07 اسفند 1390 [10:39 ]
  زمین در حال از دست دادن انرژی
 

ابرها نقش مهمی در متعادل کردن انرژی زمین دارند. آنها با توجه به نوعشان، ممکن است زمین را خنک تر یا گرمتر کنند. عظیم ترین منابع انرژی، اشعه های خورشیدی به همراه حرارت مرکزی زمین و انرژی های کشندی، یک چرخه را کامل می کنند. تمام این انرژی ها به گرما تبدیل می شوند و مجدد به فضا بازمی گردند. در سال 2010 دانشمندان با اطلاعاتی که از ماهواره ها دریاف کردند مشاهده شد که گرمای منعکس شده از زمین با گرمای اقیانوس ها اندکی اختلاف دارد. چیزی که آنها پیدا کرده بودند منبع انرژی از دست رفته بود. چرا این انرژی در حال ناپدید شدن بود؟ گروهی از محققان گمان کردند که شاید خطایی در محاسبات و اندازه گیری ها رخ داده است. اما به هر حال این سوالی بود که نیازمند یک پاسخ منطقی و علمی داشت. در این زمان گروهی از دانشمندان و اقیانوس شناسان به رهبری نورمن لوئب ماموریت پیدا کردند تا علت این ازدست دادن انرژی را پیدا کنند. در این مورد اطلاعات 10 سال گذشته در اختیار آنها قرار گرفت. دانشمندان حرکت ابرها، تغییرات آب و هوا و تغییرات اتمسفری را در طی زمانهای متفاوت ثبت کردند. یافته های آنها نشان داد که اندازه گیری های ماهواره ای و فیزیکی هر دو با هم برابرند.
لوئب می گوید` چیزی که ما می خواستیم آنالیزهای بسیار دقیق برای بر طرف کردن شکهای خودمان بود و زمانیکه اطلاعات را ثبت کردیم متوجه شدیم که نتیجه آن، انرژی در حال از دست رفتن از سیستم است را حمایت نمی کند. داده ها نشان می دهند که زمین در حال متراکم کردن انرژی در اقیانوسها با سرعت نیم وات بر متر مربع است و هیچ نشانه ی کاهشی ندارد. این انرژی اضافه سرانجام راه خود را به اتمسفر پیدا می کند و باعث افزایش دمای زمین می شود.
دانشمندان عقیده دارند که حدود 90درصد گرمای اضافه توسط گازهای گلخانه ای در اقیانوسهای زمین در حال ذخیره شدن است و با تبعیت از قانون ترمودینامیک باز به اتمسفر برمی گردد.
دانشمندان می گویند تناقض بین اطلاعات به دست آمده نشان دهنده ی از دست رفتن انرژی است.
مترجم: نسرین دهنمکی- دانشجوی دانشگاه پیام نور دماوند
ترجمه شده از سایتUniversetoday

  امتیاز: 0.00