منو
 کاربر Online
612 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 08 بهمن 1390 [10:49 ]
  ماساژ درمانی
 

ماساژ درمانی

تصویر

ماساژ درمانی عبارتست از دست ورزی بر روی بافت های نرم بدن و این درمان به رهایی از استرس و فشار عضلانی و درد ناشی از صدما ت و سرعت بهبود ناراحتیهای حاد و مزمن کمک می کند.

ماساژ درمانی برای بهبود بسیاری از بیماری ها، از جمله بیماری های عضلانی و مفصلی کاربرد دارد.البته روش ماساژ درمانی برای ناراحتی های پوستی هم استفاده می شود.

ماساژ درمانی اگر با آگاهی و آموزش و تحت نظر متخصص انجام گیرد می ‌تواند در بهبود خواب و ایجاد آرامش، تسکین دردهای عضلانی، سردرد، کمردرد و حتی ناتوانی‌ های حرکت در کودکان تا حد زیادی موثر باشد.

روش های ماساژ درمانی متفاوت است و معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارند. زمانیکه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می تواند باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شود. ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده ، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافتهای مزبور می رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می کند.

همچنین عضلات در حال کشش می توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده وبا محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند .با ماساژ منطقه مورد اثر ، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می یابد. همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است.

برای ماساژ معمولا از روغن استفاده می شود که انواع مختلفی دارد.

روغن های گیاهی ماساژ
اکثر روغن های ماساژ، گیاهی هستند. این روغن ها انواع ویتامین های محلول در چربی را دارند؛ مثلا ویتامینA ،D ، E و K اما باید خاطرنشان کرد که جذب این ویتامین ها از طریق پوست، بسیار اندک است پس نوع روغن استفاده شده خیلی مهم نیست. و این روغن ها جنبه درمانی ندارند.

امروزه مطالعات جدید نشان داده که روغن ها و ماساژ تنها حس آرامش را به فرد القا می کنند و نمی توانند در درازمدت مشکل پوستی را بهبود بخشند . ماساژ با روغن های گیاهی پوست را جوان نمی کنند و بهبودی در وضعیت آن به وجود نمی آورند.

روغن ماساژ خوب ۳ ویژگی دارد:
۱- عطر و اسانس زیادی ندارد.
۲- حساسیت زا نیستند.
۳- خیلی چرب نیستند.

خودسرانه ماساژدرمانی نکنید
هرگونه ماساژ درمانی اگر توسط افرادی بدون مدرک معتبر و آگاهی کافی در این زمینه انجام شود می‌ تواند آسیب رسان باشد و موجب تشدید درد شود به خصوص در افراد مسن، که ممکن است در ابتدا تسکین دهنده ی درد باشد اما مدتی بعد، اختلالات و حتی شکستگی ‌هایی ایجاد ‌ کند که جبران آن ها بسیار سخت است.

  امتیاز: 0.00