منو
 صفحه های تصادفی
کابر:علی باقریان
مدیر عامل
تحولات افلاک
اشعث بن قیس
انگیزه‌های درونی
آمریکا در سال 1825 تا 1900 میلادی
نقش کانیها در تهیه شیشه
پوشاندن خاک
eczema
کالکواستیبیت
 کاربر Online
1827 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 27 دی 1390 [11:54 ]
  احتمالا ماده تاریک برای نخستین بار به صورت مستقیم مشاهده شده است
 

قادر به دیدن آن نیستیم، نمی توانیم آن را حس کنیم، حتی نمی توانیم با آن کنش و واکنش داشته باشیم، اما ماده تاریک یکی از مهمترین اجزای فیزیکی بنیادی جهان ما است. این ماده (هرچه که هست) همان چیزی است که به گمان فیزیکدانان به کهکشانها جرم، ساختار، حرکت داده و مانند چسب خوشه های کهکشانی را در شبکه های گسترده ای از تارهای کیهانی در کنار هم نگه می دارد. حالا برای نخستین بار احتمالا این ماده تاریک به طور مستقیم مشاهده شده است.
یک تیم بین المللی از ستاره شناسان به سرپرستی دکتر کترین هیمنز (Dr. Catherine Heymans) از دانشگاه ادینبرگ به کمک داده های به دست آمده از تلسکوپ کانادا_فرانسه_ هاوایی (Canada_France_Hawaii Telescope) نقشه ای از عکسهای حدود 10 میلیون کهکشان تهیه کرده و به مطالعه چگونگی خمیدگی نور آنها به وسیله عدسی گرانشی (Gravitational Lensing) به خاطر وجود ماده تاریک پرداختند.
عکسها در مدت زمان 5 ساله جمع آوری شده اند. کهکشان هایی که در این بررسی ها رصد شدند در فاصله 6 میلیارد سال نوری یا بیشتر قرار دارند. این بدان معناست که وقتی سن جهان تنها کمی بیشتر از سن کنونی آن بوده این نور منتشر شده است.
میزان اعوجاج (انحراف) نور کهکشانها به تیم، این اجازه را داد تا نقشه ای دیداری از شبکه ای از ماده تاریک که محدوده ای به وسعت یک میلیارد سال نوری را پوشانده تهیه کنند.
بر گرفته از: universetodayتصویر
تصویر

  امتیاز: 0.00