منو
 صفحه های تصادفی
مقابله ی طرفداران فرقه های مختلف در عصر سلجوقی
تهیه گاز متان در آزمایشگاه
نداهای غیرعادی آسمانی در هنگام ظهور
امام عسگری علیه السلام و پیشگویی قتل خلیفه عباسی
اتمسفر
جرم نسبیتی
الکترونیک
میکروب شناسی صنعتی
اعداد مختلط
اثر استارک خطی
 کاربر Online
658 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 08 دی 1390 [10:38 ]
  چرا ما در دنیای سه بعدی زندگی می کنیم؟
 

زندگی روزمره باعث شده تا زندگی در جهان سه بعدی برای ما عادی باشد. اما اینکه چرا جهان ما دارای سه بعد مکانی است، برای فیزیکدانها مشکل بزرگی به حساب می آید به ویژه اینکه جهان سه بعدی با BIG BANG (انفجار بزرگ) و تئوری ابر رشته ها (Super string) به سادگی قابل توجیه نیست. اخیرا سه محقق به نام های جون نیشیمورا (Jun Nishimura)، آزاتو سوشیا (Asato Tsushiya) و سنگ_وو کیم (Sang-woo Kim) موفق شدند بر مبنای تئوری سوپر استرینگ مدلی از تولد جهان تهیه کرده و توضیحی برای این مسئله پیدا کنند.
بیشتر ستاره شناسان، کیهان شناسی مبنی بر BIG BANG (انفجار بزرگ) را تصدیق می کنند (مدلی که پیشنهاد می کند جهان از یک انفجار نقطه بی نهایت کوچکی به وجود آمده است). اما این نظریه با تئوری نسبیت عام انشتین در تضاد است (طبق نسبیت عام در هیچ شرایطی همه جهان نمی تواند در یک نقطه بی نهایت کوچک باشد).
این ناسازگاری میان نسبیت عام و کیهان شناسی بر مبنای انفجار بزرگ، کیهان شناسان را سر در گم کرده است. اما تقریبا 40 سال پیش تئوری سوپر استرینگ به عنوان تئوری برای یکی کردن همه چیز مطرح شد.
طبق نظریه سوپر استرینگ، 4 واکنش بنیادین میان ذرات ابتدایی (نیروی الکترومغناطیسی، هسته ای ضعیف، هسته ای قوی و گرانش) بر اثر حالات مختلف نوسان رشته های (Strings) بسیار کوچک به وجود می آیند. چون گرانش یکی از نیروهای بنیادی است بنابراین تئوری سوپر استرینگ دربر دارنده تعبیری از نسبیت عام هم هست. مشکل اینجاست که نظریه سوپراسترینگ وجود 10 بعد را پیش بینی می کند (9 بعد فضایی و 1 بعد زمانی). با توجه به این موضوع چطور می توان آن را با جهان سه بعدی خود مطابقت دهیم؟
سه محققی که موفق به توضیح این مسئله شدند، به کمک ابر کامپیوتر ها کشف کردند که در لحظه BIG BANG، جهان دارای ده بعد بوده (9 بعد مکانی و 1 بعد زمانی) اما تنها 3 تا از این بعدهای فضایی گسترش یافته اند. با حرکت به عقب در زمان آنها کشف کردند فضا در 9 جهت گسترش پیدا کرده اما در یک نقطه تنها 3 جهت به سرعت شروع به گسترش یافتن کرده اند. به طور خلاصه اینکه جهان سه بعدی کنونی ما از همان جهان با 9 بعد فضایی نشات گرفته است.
هر چند این نتایج تنها بخشی از راه حل معمای ابعاد فضا- زمان است ولی همین نتیجه تاییدی بر نظریه سوپر استرینگها (Super Strings) است.
منبع: universetoday
تصویر
تصویر

  امتیاز: 0.00