منو
 کاربر Online
1119 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  جمعه 11 آذر 1390 [13:03 ]
  عفونت و پارگی پرده گوش
 

عفونت و پارگی پرده گوش

گوش دارای سه بخش خارجی، میانی و داخلی است و عفونت در هر سه بخش به شكل‌ های مختلفی بروز می‌ كند.

عفونت گوش خارجی
عفونت در گوش خارجی به علت دست‌ كاری گوش، یا بروز جوش های چركی كه در ابتدای گوش ایجاد و تمام مجرای گوش را فرا می ‌گیرد، به وجود می‌ آید.عمده علائم عفونت گوش خارجی درد شدید، گرفتگی و سنگینی گوش است. البته این عفونت، آسیبی به پرده گوش نمی ‌رساند.

عفونت گوش میانی
عفونت گوش میانی، پرده گوش و فضای میانی گوش را در بر می‌ گیرد كه با سرماخوردگی ایجاد می‌ شود. این نوع عفونت معمولا در كودكی و شیرخوارگی بروز می ‌كند. عفونت با جمع شدن در پشت پرده گوش، باعث افزایش فشار به آن می ‌شود كه در صورت انتشار و تكثیر چرك، منجر به پاره شدن می‌ شود.
از علائم این نوع عفونت، سرماخوردگی، گوش درد و سنگین شدن گوش است.در معاینه ی گوش، پرده گوش قبل از پارگی، كاملا قرمز است و با پاره شدن پرده گوش، چرك تمام گوش میانی و مجرای آن را فرا می گیرد.
در صورت عدم درمان عفونت گوش و عدم مراجعه به متخصص، به دلیل مجاورت گوش در كنار مغز و اعصاب صورت، این عفونت منجر به فلج شدن صورت و در صورت سرایت عفونت به مغز، منجر به مننژیت شود.

عفونت گوش داخلی
بروز سرگیجه از عمده علائم عفونت گوش داخلی است كه دلیل بروز این عفونت، عفونت گوش میانی ناشی از پارگی پرده و یا رسیدن عفونت از طریق خون به داخل گوش است.

  امتیاز: 0.00