منو
 صفحه های تصادفی
ارتباط استرس با بهداشت روانی
تصویرهای فلکی برجهای دوازده گانه
پذیرش توبه حضرت آدم به واسطه اهل بیت علیهم السلام
عباس علیه السلام در محاصره دشمن
درس عربی 3 ویژه علوم انسانی
مشاهده هر نوع ویژگی در پرچمها
اهمیت حج
پلوروریزه
غیبت
روابط خانوادگی در روستاهای ایران
 کاربر Online
1236 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 05 آذر 1390 [16:05 ]
  سینوس چیست ؟
 

سینوس چیست ؟

كلمه سینوس به معنی حفره می باشد . سینوسها، حفراتی هستند كه درون استخوان جمجمه واطراف بینی قرار گرفته اند.

این حفرات پر از هوا بوده و در كف مغز وقسمت داخل ، پشت و زیر چشم قرار می گیرند. همین مسئله باعث می شود كه بیماریهای سینوس در صورت عدم درمان مناسب ، به مغز یا چشم گسترش یابند .
سینوس فكی در زیر چشم ، سینوس پیشانی در ناحیه پیشانی در بالای چشم ، سینوس اتموئید بین چشم و بینی و سینوس اسفنوئید در قسمت انتهایی بینی و در قسمت پشتی چشم قرار دارد .حفرات سینوس بوسیله سوراخهای ریز به حفره بینی وصل هستند .

ترشحات سینوس از طریق این منافذ به درون بینی تخلیه می شود. اندازه این سوراخها می تواند موجب اشكال در تخلیه ترشحات سینوس و ایجاد بیماری گردد. درون فضای سینوس پوشیده از سطح مخاطی است .
سطح مخاطی از سلولهایی پوشیده شده است این سلولها ترشحات آبكی ترشح می كنند . سطح سلولها پوشیده از رشته های ظریفی به نام مژك است .وظیفه مژكها اینست كه باحركت مرتب و منظم خود ترشحات داخل سینوس را به سمت بینی حركت دهند .

هدف از وجود مژكهاواین ترشحات در آفرینش سینوس این بوده كه مواد خارجی ، گردوغبار، میكروبها و ذرات ریز دیگر در این ترشحات چسبناك گیر افتاده و با حركت مژكها از داخل سینوس بیرون رانده شوند و این یك سازوكار دفاعی موثر برای حفاظت از سلامت سینوس است .بسیاری از مواد شیمیایی و مواد آلوده كننده هوا مثل دود سیگار باعث اختلال این مژكهاو ایجاد مشكل برای عملكرد مژكها می شوند. این مواد سبب تجمع ترشحات در سینوس و زمینه ساز عفونت آن می شوند .

ترشحات سینوس از طریق منافذ آن وارد بینی شده و از آن بتدریج به قسمت انتهایی حفره منتقل و به آرامی بلعیده می شود.

  امتیاز: 0.00