منو
 صفحه های تصادفی
زندگینامه مارتین ریز
بهینه سازی فعالیت میکروارگانیسمها در تصفیه فاضلاب
دندانه یا هرس
نویسندگان متقدم
Darmstadtium
کارشناس امور خبری
هوانوردی بعد از برادران رایت تا 1914
پدیده های ناشی از زلزله
دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
قیام با لشکر 10 هزار نفری
 کاربر Online
463 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  یکشنبه 22 آبان 1390 [11:54 ]
  آیا رشد قد انسان بعد از سن بلوغ نیز امکان پذیر است؟
 

آیا رشد قد انسان بعد از سن بلوغ نیز امکان پذیر است؟

قد مشخصه مهمی برای انسان به شمار می آید و چه از لحاظ عملکرد طبیعی و چه از لحاظ زیبایی، میزان رشد آن به عوامل متعددی بستگی دارد.
شاید فکر کنید کوتاه قدی انسان ها به عوامل ژنتیک و صفات وراثتی بازمی گردد. باید بدانیم که فاکتورهای دیگری مثل تغذیه، خواب، تحرک و ورزش، استفاده از مواد پروتئینی و ویتامین در رشد استخوان و قد افراد تاثیر بسزایی می گذارند.

پایان بلوغ، پایان رشد قد
اصولا افزایش قد تا قبل از پایان سن رشد انسان صورت می گیرد. عمده رشد قد در خانم ها تا پایان ۱۸ سالگی و در آقایان تا پایان ۲۰ سالگی دیده می شود از این رو هراقدامی که افراد می خواهند برای افزایش رشد قدشان انجام دهند باید قبل از بسته شدن صفحه های رشد استخوان ها و درواقع سن بلوغ درنظر گرفته شود.
درحقیقت استخوان سازی تا پایان سنین بلوغ یعنی تا اوایل ۲۰ سالگی ادامه دارد و درنتیجه بیشترین میزان افزایش قد نیز در این دوران اتفاق می افتد.

انسان در حوالی دوران بلوغ دچار جهش رشد می شود و زمانی که بلوغ او کامل شد دیگر در نزدیکی ۱۸ تا ۲۰ سالگی رشد قد نیز متوقف می شود.
بنابراین هر فاکتوری که برای تقویت رشد قد نیاز است باید قبل از این سنین انجام گیرد.

  امتیاز: 0.00