منو
 صفحه های تصادفی
فرهنگ استان ایلام
دستگاه ادراری
معرفی دانشمندان علوم پزشکی
قرقرة الکدر
رسانه ها و خانواده
سوالات و جوابهای امتحان نهایی سال تحصیلی 85-1384
تفنگ الکترونی
فهرست ترکیبات
حیات زمین در گرو ظهور امام زمان(عج)
عمران
 کاربر Online
1071 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 03 آبان 1390 [11:01 ]
  رصدخانه فضایی هرشل، اقیانوسی از آب در دیسک در حال تشکیل سیاره، در اطراف یک ستاره نزدیک را یافته است
 

به کمک داده های رصدخانه فضایی هرشل، ستاره شناسان برای نخستین بار موفق به کشف بخار آب سردی شده اند که دیسک غبار اطراف یک ستاره جوان را احاطه کرده است. طبق این یافته ها این دیسک (که یک منظومه خورشیدی را تشکیل می دهد) در بردارنده مقادیر زیاد آب، بر این موضوع اشاره دارد که ممکن است سیارات پوشیده از آب مانند زمین را در جهان متداول باشند.
پیش تر دانشمندان، بخار آب گرم را در دیسکهای تشکیل سیاره در نزدیکی بعضی ستاره ها کشف کرده بودند. تا کنون شواهدی مبنی بر گسترش مقادیر زیاد آب تا بخشهای سرد و دوردست دیسک، جایی که دنباله دارها شکل می گیرند دیده نشده بود. هر چه مقدار آب بیشتری برای تشکیل دنباله دارهای یخی وجود داشته باشد، احتمال اینکه مقدار بیشتری از آن از طریق برخورد به یک سیاره برسد بیشتر خواهد بود.
مایکل هوگرهیجده (Hogerheijde) از رصدخانه لیدن هلند می گوید: `مشاهدات ما از این بخار سرد نشان می دهد مقدار آب موجود در این دیسک برای پر کردن هزاران اقیانوس مانند اقیانوس های روی زمین کافی است`.
این ستاره با این دیسک یخی ، TW Hydrea نام دارد که حدودا در فاصله 175 سال نوری زمین و در صورت فلکی مار آبی (hydra) قرار دارد. مه یخ آب که توسط هوگرهیجده و تیمش کشف شده است به نظر می رسد از دانه های غبار پوشیده شده با یخ که نزدیک سطح دیسک هستند تشکیل شده باشد. نور فرابنفش این ستاره موجب شکستن برخی از مولکولهای آب شده که لایه نازکی از گاز را تشکیل می دهند که اثر کم آن توسط ابزار هتروداین برای فروسرخ دور هرشل یا HIFI کشف شده است.
TW Hydrea یک ستاره کوتوله نارنجی است و تا حدی سردتر از ستاره سفید- زرد ما است. دیسک بزرگی از مواد که ستاره را احاطه کرده است تقریبا 200 برابر فاصله میان زمین و خورشید است. ستاره شناسان بر این باورند که در طول چند میلیون سال آینده مواد درون این دیسک به هم می پیوندند سیارات، سیارکها و دیگر اجرام فضایی را تشکیل می دهند. غبار و ذرات یخ هم به هم پیوسته و دنباله دارها را تشکیل می دهند.
همچنان که منظومه خورشیدی جدید کامل می شود، به احتمال زیاد، دنباله دارهای یخی، بیشتر آبی را که در بردارند از راه برخورد در جهان های تازه به وجود آمده قرار می دهند و اقیانوسها را گسترش می دهند. اخترشناسان بر این باورند که TW Hydrea و دیسک یخی آن نشان گر بسیاری دیگر از سیستم های ستارگان جوان هستند و دید تازه ای به اینکه چگونه سیاره ها با آب فراوان می توانند در سراسر هستی شکل بگیرند می دهد.
منبع خبر: NASAتصویر

  امتیاز: 0.00