منو
 صفحه های تصادفی
فنر پیچ مکانیکی
شوک نخاعی
ابوالحسن علی بن بویه
نظرخواهی معاویه از سعید بن عاص درباره امام حسین علیه السلام
دندانه دار
100 مدار الکترونیکی ساده
کلی مشکک
تقابل تربیت دینی با تربیت لیبرال
واژگان مکانیک سماوی
دانشنامه :گزارش اشکالات
 کاربر Online
344 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 17 مهر 1390 [19:09 ]
  تعیین سن ستارگان....
 

تعیین سن ستارگان قدیمی به روش حلقه های درختان

یک تیم بین المللی از ستاره شناسان برپایه اطلاعات رصدخانه فضایی هرشل و با کشف یک سری از پوسته های گرد و غبار در مجاورت یک ستاره درحال مرگ دریافتند که این پوسته ها همانند حلقه های رشد ساقه درختان می توانند سن ستاره را تعیین کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این تیم بین المللی به سرپرستی `لین دسین`، ستاره شناس بلژیکی نشان دادند که ستارگان در طول دوره زندگی خود همانند درختان حلقه هایی را تولید می کنند که می توان از آنها برای تعیین سن ستاره استفاده کرد.

این بررسیها بر روی ستاره CW Leonis در صورت فلکی اسد واقع در 500 سال نوری از زمین انجام شد. این ستاره درحال مرگ یک ستاره غول پیکر سرخ غنی از کربن است.

`لین دسین` در این باره توضیح داد: `تا مدتی قبل تصور می شد که محیط پیرامون یک ستاره غول پیکر همگن است و اینکه این نوع ستارگان ماده خود را بدون هیچ استثنائی به صورت عادلانه و یکسان به اطراف پراکنده می کنند. اما بررسیهای بیشتر نشان داد که این فرضیه نمی تواند چندان قابل اطمینان باشد.`

این ستاره شناس افزود: `تصاویر جدیدی که ماهواره هرشل گرفت این بررسیها را به روشی تماشایی تائید کرد به طوریکه ما بیش از 12 پوسته را در سراسر زندگی این ستاره غول پیکر کشف کردیم. ضعیف ترین پوسته در فاصله 7 هزار میلیارد کیلومتری از ستاره کشف شد این پوسته بیش از 16 هزار سال قبل سال ساخته شده است.`

  امتیاز: 0.00