منو
 صفحه های تصادفی
کدامیک سریعتر سقوط می کنند؟
مرکز جرم
خود درمانی سرطان
دستور زبان فارسی
فتح تهران و اولین دولت
توصیه های بهداشتی در ماه رمضان
زمین شناسی پزشکی
نظارت مالی
خزانه دار راز پیامبر
ابوالحسن صاعدی اسماعیل
 کاربر Online
368 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 11 مهر 1390 [07:26 ]
  تخلیه‌ی جرقه‌ای و خطرهای ناشی از آن
 

تخلیه‌ی جرقه‌ای و خطرهای ناشی از آن

بدن شما یک رسانای الکتریکی نسبتا خوب است و اگر به اطراف حرکت کنید یا لباستان را عوض کنید، بدنتان به آسانی می‌تواند باردار شود. چنین عملی نقاط تماس بسیار زیادی بین لباس و پوست شما ایجاد می‌کند. در بسیاری از جنس‌های لباس، بر اثر چنین تماسی برخی از الکترون‌های رسانش از روی یک سطح به سمت سطح دیگر حرکت می‌کنند.

مثلا وقتی شما پلوور خود را درمی‌آورید، ممکن است الکترون رسانش پیدا کنید. اگر رطوبت هوا زیاد باشد، ‌این الکترون‌ها به سرعت از طریق قطره‌های آب موجود در هوا از بدن شما خارج می‌شوند. ولی اگر رطوبت هوا کم باشد، ممکن است به قدری بار اضافی پیدا کنید که اختلاف پتانسیل میان شما و محیط اطراف kV5 یا بیشتر شود. اگر وقتی به این ترتیب باردار شده‌اید به صفحه کلید یک رایانه دست بزنید، بار اضافی روی بدنتان می‌تواند از طریق تراشه‌های مدار رایانه شارش پیدا کند و بدین ترتیب موجب اضافه‌بار و خرابی آن‌ها شود.

مثال‌های بی‌شماری وجود دارند که در آن‌ها تماس میان یک شخص و نوع دیگری از ماده، شخص را چنان باردار می‌کند که ممکن است با یک جرقه تخلیه شود. بنابر اندازه‌گیری‌های انجام گرفته، بچه‌هایی که در یک روز خشک از یک سرسره‌ی پلاستیکی سر می‌خورند، به پتانسیلی حدود kV60 می‌رسند. اگر چنین بچه‌ای به هر جسم رسانایی (مثلا یک شخص دیگر) دست بزند، ممکن است با جرقه‌ی بسیار دردناکی بار خود را در آن جسم تخلیه کند.

چنین تخلیه‌ی جرقه‌ایی در یک اتاق جراحی که در آن گازهای قابل اشتعال (از قبیل گاز بیهوشی) وجود دارد، خطرناک است. برای خروج باری که روی اعضای تیم جراحی به هنگام حرکت آن‌ها به این‌ور و آن‌ور جمع می‌شود، آن‌ها کفش‌هایی رسانا می‌پوشند و روی سطحی رسانا می‌ایستند. تخلیه‌های جرقه‌ای همچنین در پمپ بنزین‌هایی که راننده خودش باک ماشینش را پر می‌کند، وقتی راننده با سریدن روی صندلی به ماشین بازمی‌گردد تا منتظر پر شدن باک شود، موجب چندین آتش‌سوزی شده است.
ممکن است راننده بر اثر تماس با صندلی ماشین،‌ بار بسیار زیادی پیدا کند، که این می‌تواند هنگامی که راننده برای بیرون آوردن لوله‌ی بنزین باز می‌گردد به جهش جرقه‌ای میان انگشتان او و لوله‌ی بنزین بیانجامد. این جرقه می‌تواند بخار بنزین اطراف لوله را مشتعل کند.

  امتیاز: 0.00