منو
 کاربر Online
888 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 17 شهریور 1390 [14:10 ]
  اقدامات لازم هنگام ورم و كبودی پوست
 

اقدامات لازم هنگام ورم و كبودی پوست

زخم بسته به آسيبي گفته مي‌شود كه يك شيء غيرنافذ كه نوك‌تيزي نداشته باشد به سطح بدن ضربه وارد كند. در اين هنگام پوست سالم باقي‌مانده و پاره نمي‌شود، اما بافت‌ها و رگ‌هاي خوني زير آن آسيب‌ديده و باعث خونريزي داخلي در قسمت زير آن ناحيه مي‌شود. البته به ياد داشته باشيد زخم‌هاي بسته ممكن است با آسيب‌هاي مخفي مانند شكستگي يا آسيب به اعضاي داخلي بدن همراه باشد كه در صورت وخامت حال حتما بايد مصدوم توسط پزشك معاينه شود.

انواع زخم بسته
به طور كلي زخم‌هاي بسته به ۲ نوع كوفتگي و له‌شدگي تقسيم مي‌شوند. در كوفتگي معمولا محل آسيب‌ديده ورم كرده و رنگ پوست كبود مي‌شود. در اين نوع آسيب معمولا بافت‌هاي زيرين پوست، صدمه زيادي نمي‌بينند، اما در له‌شدگي، بافت‌هاي زيرين پوست بشدت صدمه‌ديده و در ناحيه آسيب‌ديده علاوه بر تورم، درد شديدي ايجاد شده و ممكن است در زير پوست، لخته خون تشكيل شود.

اقدامات لازم

۱- معمولا كوفتگي‌هاي خفيف احتياج به درمان ندارد، اما براي كاهش درد و تورم كوفتگي‌هاي شديد و له‌شدگي مي‌توانيد از كمپرس آب سرد يا يخ استفاده كنيد.
كمپرس سرد رگ‌هاي ناحيه آسيب‌ديده را منقبض و همان‌قدر كه درد و اسپاسم را كم مي‌كند به كاهش ورم و التهاب نيز كمك مي‌كند.

۲ ـ بهتر است همزمان يا بعد از كمپرس سرد با اعمال فشار مستقيم مثلا بستن يك باند نواري كشي روي محل آسيب‌ديده از خونريزي داخلي بافت‌هاي زيرين پوست جلوگيري كنيد.

۳ ـ عضو آسيب‌ديده را ۲۰ سانتي‌متر بالاتر از سطح قلب نگه داريد تا جريان خون در آن ناحيه كاهش يابد و درد و تورم برطرف شود.

  امتیاز: 0.00