منو
 کاربر Online
599 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 07 شهریور 1390 [15:09 ]
  زمین پس از تبدیل خورشید به غول سرخ
 

مطالعات نشان داده، هنگامی که خورشید در پایان عمر خود وسعت می یابد، می تواند عطارد و زهره را در خود فرو ببرد. در حالی که مریخ در امنیت کامل و دور از منطقه خطر باقی خواهد ماند، اما این سیاره زمین است که در منطقه ای نا امن باقی واقع می شود. زیرا زمین در منطقه ای میان این سیاره ها قرار دارد. تنها شانس ضعیفی که برای نجات طبیعی زمین باقی خواهد ماند، این است که قبل از متورم شدن و افزایش بیش از حد ابعاد خورشید، این ستاره میزان زیادی از جرم خود را از دست بدهد که در این صورت به دلیل کاهش میزان گرانش ستاره، زمین فرصت فرار کردن به مداری دورتر را به دست خواهد آورد.
با این حال بر اساس شبیه سازی جدیدی که توسط اخترشناسان انگلیسی انجام شده است، کوچکترین امیدها برای نجات سیاره زمین از بین رفته است. اخترشناسان این شبیه سازی را بر اساس کاهش کشش گرانشی خورشید و حرکت رو به بیرون زمین آغاز کردند.
به گفته محققان در صورتی که فرار زمین از مداری به مدار دیگرهیچ اثری بر روی این سیاره نداشت، (زیرا ممکن است این اختلال در مدار زمین باعث اثرات سوئی بر روی این سیاره شود) نجات زمین ممکن خواهد بود. اما اتمسفر خارجی خورشید بسیار باریک بوده و با فاصله بسیار دوری از سطح مرئی اتمسفر آن قرار دارد. زمین در صورت فاصله گرفتن از خورشید در این لایه باریک از اتمسفر قرار خواهد گرفت. به دلیل پایین بودن چگالی گازها در این لایه، سیاره زمین به تدریج به سمت داخل منحرف شده و حتی نیروهای گرانشی زمین باعث می شوند نزدیک ترین سطح خورشید به سیاره دچار برآمدگی به سمت خارج شود. زمین در این شرایط به تدریج به سمت این برآمدگی کشیده شده و در حدود 7.6 بیلیون سال دیگر در اثر حرارت بالا تبخیر شده و از بین خواهد رفت.
درطی چندین سال بعد، بیرون ریزی گاز و انرژی از ستاره غول سرخ باعث می شود که پوسته و قسمت های اطراف هسته از بین بروند و فقط هسته داغ باقی می ماند، این هسته، در این مرحله کوتوله سفید نامیده میشود. این نام از آن جهت به این نوع ستارگان داده می شود که دارای اندازه بسیار کوچکی هستند اما دما و چگالی در آن ها فوق العاده زیاد است به طوری که یک قاشق از مواد یک کوتوله سفید چندین تن وزن دارد. این هسته به تدریج سرد و سرانجام محو و تبدیل به کره ای تاریک و مرده از مواد می شود که کوتوله سیاه نامیده می شود. با تبدیل شدن خورشید به یک کوتوله سیاه پرونده حیات در منظومه شمسی بسته خواهد شد اما دانشمندان نظریاتی برای ادامه حیات نوع بشر ارائه داده اند که به افسانه های علمی تخیلی شبیه است. مثلا یکی از این نظریات ساخت سفینه های بین سیاره ای است تا گونه های مختلف حیات را در خود جا داده و در صورت بروز خطر به راحتی مکان خود را تغییر دهد.
مترجم: بهنوش مسکوب
منبع: physics.magazine

  امتیاز: 0.00