منو
 صفحه های تصادفی
خطرات و نکات ایمنی در کار با هیدرازین
روان شناسی بلوغ
موضع علمای شیعه نسبت به تحریف قرآن
درهم روی روده
مواد رادیو اکتیو
تصریح پیامبر و امام علی بر امامت امام حسن علیهم السلام
تیره ماگنولیا
طبیعت و غریزه و فطرت
آثار بیولوژیکی الکتریسیته هوا
پیکسید
 کاربر Online
1408 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 30 مرداد 1390 [09:07 ]
  ستاره شناسان بزرگترین و دورترین مخزن آب را کشف کردند
 

دو گروه از اخترشناسان بزرگترین و دورترین مخزن آب را که تا کنون در هستی آشکار شده، را کشف کرده اند. آبی معادل 140 تریلیون برابر همه آبهای موجود در اقیانوسهای جهان، یک سیاه چاله تغذیه کننده بزرگ که کوازار نامیده می شود و در فاصله 12 میلیارد سال نوری از ما قرار دارد را احاطه کرده است.
مت برد فورد (Matt Bradford)، دانشمند لابراتوار Jet propulsion ناسا در پاسادنای کالیفرنیا گفت:` محیط اطراف این کوازار بسیار منحصر به فرد است به گونه ای که این حجم عظیم آب در آن تولید می شود و گواه دیگریست که نشان می دهد آب در سراسر هستی وجود دارد. حتی در زمانهای نخستین.` برد فورد رهبری یکی از تیم هایی که این کشف را انجام داده اند به عهده دارد.
یک کوازار به وسیله یک سیاه چاله بزرگ که به طور مداوم دیسک گاز و غباری را که آن را احاطه کرده از بین می برد، احاطه شده است. همچنان که می بلعد، کوازار مقدار زیادی انرژی به بیرون می فرستد. هر دو گروه از اخترشناسان یک کوازار مشخص به نام APM 08279+5255 را که سیاه چاله ای به بزرگی 20 برابر خورشید بوده و انرژی تولید شده توسط آن به اندازه هزار تریلیون برابر خورشید است را مورد مطالعه قرار دادند.
اخترشناسان انتظار حضور بخار آب در جهان دور نخستین را داشتند ولی تا کنون چنین چیزی را در چنین فاصله دوری آشکار نکرده بودند. بخار آب در کهکشان راه شیری وجود دارد، اگرچه مقدار کل آن 4000 بار کمتر از مقدار آن در کوازار است، چون بیشتر آب موجود در کهکشان راه شیری به صورت یخ آب وجود دارد.
بخار آب نشانه مهمی برای آشکار کردن طبیعت کوازارهاست. در این کوازار خاص، بخار آب در اطراف سیاه چاله در منطقه گازی که وسعتی به اندازه صدها سال نوری دارد پراکنده شده است. (هر سال تقریبا 6 تریلیون مایل است.) حضور آب نشانگر این است که کوازار کاملا گاز را تشعشعات اشعه X و فروسرخ فرو برده است و اینکه طبق استانداردهای اخترشناسی گاز به طورغیر عادی گرم و چگال است. اگرچه گاز خیلی سرد بوده و در دمای 63- درجه فارنهایت (53- درجه سلسیوس) قرار دارد و چگالی آن 300 تریلیون بار کمتر از اتمسفر زمین است ولی با این حال 5 برابر گرمتر و 10 تا 100 برابر چگال تر از حالت معمول در کهکشان راه شیری است.
اندازه گیری بخار آب و دیگر مولکولها مانند کربن مونو اکسید، نشان می دهد که گاز کافی برای تغذیه سیاه چاله تا زمانی که تا حدود 6 برابر اندازه فعلی اش رشد کند وجود دارد. اخترشناسان می گویند از آنجایی که مقداری از گاز ممکن است به ستاره تبدیل شود یا توسط کوازار به بیرون رانده شود، اینکه چنین چیزی (رشد سیاه چاله) اتفاق خواهد افتاد یا نه مشخص نیست.
مترجم: مریم نقدی، دانشجوی دانشکده فنی شریعتی
برگرفته از : NASA


تصویر

  امتیاز: 0.00