منو
 کاربر Online
1490 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 29 مرداد 1390 [08:58 ]
  غول گازی
 

< به نام یگانه خالق کیهان >

معنای مشتری(غول گازی) :
در اسطوره شناسی یونانی مشتری همان زیوس است و در آنجا پدرش زحل پادشاه خدایان شد . سپس او جهان را با برادرانش نپتون و پلوتو تقسیم نمود .
شما روی مشتری چقدر وزن دارید ؟
اگر شما در تعطیلات به مشتری سفر کنید ، شما باید خیلی سنگین شده باشید . اگر وزن شما 70پوند (32 kg) بر روی زمین باشد ، در مشتری وزن شما 185پوند (85kg) است . این به این خطر است که مشتری سیاره ی بزرگی بوده، بنابر این نیروی جاذبه یا گرانش زیادی دارد .
این سیاره :
مشتری در دور دست سیاره ی بزرگی در منظومه ی شمسی است . بیش تر از 1000 تای سیاره ی زمین، در مشتری جا
می شود . مشتری سیاره ای توفانی است . توفان ها در سرتاسر اتمسفر دیده می شود و بیشتر به نظر می آید که آنها هرگز تمام نمی شوند . تشکیل شدن متفاوت ابرها و توفان ها در اتمسفر باعث شده مشتری سیا ره ی رنگارنگی باشد . مشتری لکه ی قرمز بزرگی دارد و آن به وجود آمده از توفان بزرگ شدیدی است که حداقل تا 300 سال ادامه دارد . این چشم قرمز بزرگ به خاطر شکلش معمولا چشم مشتری نامیده می شود . در این سو و آن سو، توفان های باد از اینطرف به آن طرف می وزد و ارتفاع ناحیه( توفان زده ) بلند تر از زمین می شود .
مشتری از این نظر غول حساب شده است . به خاطر اینکه مواد جامد سطحی ندارد . اتمسفر، اقیانوس بزرگی از هیدروژن و گاز است . چه چیزی بین اقیانوس و اتمسفر است ؟ در واقع هیچ چیز بین آن ها نیست . اتمسفر تا اندازه ای به آهستگی حرکت می کند و پس از آن منطقه اقیانوس است . به عبارت دیگر (در معنی دیگر ) اقیانوس مشتری، مواد شناور ندارد ، طوری که شما می توانید قایقتان را در آن بیندازید .
حلقه ها
آیا شما می دانید که مشتری حلقه دارد ؟ هنگامی که مشتری از جلوی خورشید عبور می کند آن ( حلقه ها ) برای بازدید کنندگان کم رنگ و آشکارنند . این به خاطر این است که پرتو های خورشید روشنشان می کند ، سپس بالا می آید تا در روی زمین آن ها را ببینیم . در کل آن جا سه حلقه وجود دارد . اسم آنها: گوسامر ،مین و هالو است .
قمرها:
مشتری بیش از 50 قمر دارد . 4 قمر بزرگ آن توسط گالیله در سال 1610 کشف شدند . نام آن ها یو، یوروپا ، گانیمده ، و کالیستو است .
شما می توانید 4 تا قمر مشتر ی را با یک دوربین دو چشمی در شب ببینید ، همچنین مشتری بسیار سریع می چرخد . معمولا 10 ساعت طول می کشد تا از شب، روز مشتری آغاز شود . برای همین ( گویی ) وسطش (وسط مشتری ) پهن شده است . در حالی که باید کروی باشد، کوتاه و چاق است .

منبع :سایت universe to day.com
ترجمه از: نیوشا رحیمی- دانش آموز پژوهش سرای آسمان- منطقه یک تهران

  امتیاز: 0.00