منو
 کاربر Online
519 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  شنبه 29 مرداد 1390 [08:26 ]
  راهی برای رفع کسالت بعداز ظهرها
 

راهی برای رفع کسالت بعداز ظهرها

احساس خستگی به ریتم طبیعی و تنظیم بدن مربوط است. بسیاری از مردم حدود ساعت ۲ تا۳ بعد از ظهر احساس خواب آلودگی می‌کنند. در بعضی فرهنگ‌ها خواب نیمروز وجود دارد و افراد معتقدند بعد از آن قدرت بازدهی آنها بیشتر می‌شود.
البته عادات غذاخوردن هم خستگی ایجاد می‌کند.

غذاهایی که انرژی را تقویت می‌کنند:
اولین اقدام صرف صبحانه‌ای با کیفیت بالاست.
مقدار انرژی دریافتی در صبحانه برای خانم‌ها ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری و در آقایان حدود ۵۰۰ کالری است.
۱ -غذاهایی که از غلات (گندم، جو و..) تهیه شده و با شیر مصرف می‌شوند که البته شیر باید کم چرب باشد.
۲ – نان سبوس دار، کره بادام‌زمینی و موز
۳ – کلوچه‌خانگی، املت، نان و پنیر کم چرب
۴ – یک لیوان آبمیوه یا یک عدد میوه تازه
برای ادامه فعالیت در طول روز به کربوهیدرات‌ها احتیاج دارید؛ چون سوخت اصلی مغز و عضلات به حساب می‌آید. اما تحقیقات نشان می‌دهد افزودن پروتئین به کربوهیدرات، تمرکز را افزایش می‌دهد و از نظر ذهنی و جسمی احساس بهتری پیدا می‌کنید.

برای ناهار از غذاهای پرچرب بپرهیزید؛ چون مدت زیادی در دستگاه گوارش می‌مانند تا هضم شوند و احساس پری به شما دست می‌دهد. این غذاها اگرچه پرکالری هستند اما باز هم حس می‌کنید انرژی کافی ندارید چون آنقدر حس پری و سنگینی آنها زیاد است که شما را کسل و بی‌حال می‌کند.

۱ -حرکت کنید. اگرامکان دارد در هوای آزاد قدمی بزنید و یا ۵ یا ۶ بار از پله‌ها بالا و پایین بروید تا پمپاژ قلبتان بیشتر شده وبدنتان گرم شود. ضمنا چند دقیقه ذهنتان را از موضوع کاری به سمت یک موضوع دیگر منحرف کنید. این‌کار شمارادوباره شارژ می‌کند.
۲ – مایعات فراموش نشود. یک لیوان آب سرد بنوشد.اگر کمی آبلیموی تازه هم به آن اضافه کنید، خوب است.
۳ – به‌خودتان سوخت برسانید! اگر صبحانه و ناهار خوبی نخورده‌اید یک میان وعده غذایی لازم و ضروری است. بهترین انتخاب، این موارد را شامل می‌شود:میوه تازه، مغزها( گردو، پسته، بادام، فندق و..) نان حاوی غلات کامل و سبوس.
4- از نور و روشنایی غافل نشوید. تحقیقات نشان داده است مواجهه کوتاه مدت (حدود ۲۰ دقیقه) با نور سفید و روشنایی سطح هشیاری را افزایش داده و پاسخ مغز را تقویت می‌کند. در مواجهه با نور، ملاتونین ترشح نمی‌شود و خواب به سراغتان نمی‌آید.
5- اما اگر چرت کوتاهی بزنیم چه می‌شود؟ چرت کوتاه به‌خصوص در شرایطی که شب بیخوابی کشیده باشید، راهکار خوبی است.
البته شواهد نشان می‌دهد زمان این چرت کوتاه بسیار مهم است و روی خواب شب تاثیر می‌گذارد. نباید بعداز ۳ عصر باشدو حدود ۲۰ دقیقه کافی است.بیشتر از این مقدار شما را کسل‌تر می‌کند.

  امتیاز: 0.00