منو
 کاربر Online
1419 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 25 مرداد 1390 [20:46 ]
  سیاره عطارد
 

عطارد یعنی چه؟
د ر افسانه شناسی علم نجوم، عطارد خدای رمی یونانیان است. او پیغام رسان از طرف خداهای دیگر بود. برای همین خاطر، عطارد بارها در عکس‌ها شبیه صندل نمایش داده شده است به خاطر سرعت در رساندن پیغام‌ها، و او همچنین از مسافرها و تاجرها نگهداری می‌کرد.
چه مقداری در عطارد وزن خواهی داشت؟
اگر شما به عطارد بروید، آن قدری که در روی زمین وزن دارید در آنجا وزن نخواهید داشت. نه بخاطر این که در سفینه وزن کم می‌کنید، بلکه به خاطر این که عطارد کوچکتر است، بنابر این گرانش کمتری دارد. اگر وزن شما 32 کیلوگرم در زمین باشد، وزنتان در عطارد فقط 12 کیلوگرم می‌شود.
سیاره:
سیاره‌ی عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید است و تا حدی نیز نزدیک زمین است. مشاهده کردن آن از روی زمین در بعد از غروب یا در صبح زود در قبل از طلوع آسمان اتفاق می افتد. به خاطر همین، عطارد عضو قسمتی از افسانه شناسی وافسانه‌ی تقریباً هر فرهنگی در روی زمین است. این سیاره بارها ستاره‌ی صبح نامیده شده است. این به خاطر این است که عطارد در صبح زود قبل از طلوع آفتاب، روشن می‌درخشد. همچنین ستاره‌ی غروب زیرا عطارد برای دوره‌ی کوتاهی از زمان درست بعد از غروب آفتاب پیدا می شود.
عطارد سنگین است:
به خاطر نزدیکی عطارد به خورشید، تکامل آن مقدار کمی با سیارات دیگر متفاوت است. وقتی خورشید شکل گرفت، این سیاره بسیاری از گازها و غبارهای سبک‌تر خود را از دست داد و فقط اجزای سنگین‌تر را باقی گذاشت. در نتیجه عطارد از قسمت سنگین عناصر تشکیل شده است، که معمولاً از آهن است. اصلش از یک توپ فلزی سنگین از آهن با پوست خیلی نازک از سیلیکات است. هسته عطارد 75% از این سیاره را می‌سازد. پوشش (عطارد) خیلی نازک است یا پوسته آن فقط تقریباً 300 تا 400 مایل ضخامت دارد (500 تا600 کیلو متر). بعد از زمین، عطارد دومین سیاره‌‌ای است که بیشترین چگال در سیستم خورشیدی ما را دارد.
عطارد چین و چروک دارد:
در حالی که هسته آهنی عطارد سرد و منقبض است، بر اثر پوسته‌ی سنگی، سطح آن تبدیل به چین و چروک شده است. دانشمندان این‌ چین و چروک‌ها را شیب های خندق وار نامیده‌اند. این سراشیبی های خندق‌ها می‌توانند صدها مایل طول و حتی 1 مایل ارتفاع داشته باشند. هسته‌ی عطارد هنوز کاملاً سرد نشده است، هر چند محققان اخیراً اتفاق تازه پیدا کردند که عطارد یک هسته‌ی ذ وب شده دارد.
عطارد اثر زخم دارد:
سطح سیاره عطارد پوشیده از دهانه های آتشفشانی است. این دهانه‌های آتشفشانی در مواجه شدن اتفاقی با سیارک ها و شهابها و ستاره های دنباله دار تشکیل شده‌اند. همه‌ی اجرام در منظومه شمسی، در معرض این بمباران ها هستند. هرچند، خیلی از سیاره‌ها توانایی این را دارند که خودشان را باز سازی کنند مانند زمین که بسیاری از برخوردها را از بین برده است. چون پوسته عطارد خیلی نازک و سخت است، هیچ آتشفشانی نمی‌تواند به سطح سیاره نفوذ کند. از آن جایی که در این سطح آتشفشانی نمی‌توانند اتفاق بیافتند ، عطارد دهانه های آتشفسانی را برای همیشه حفظ می‌کند.
عطارد جو ندارد:
سیاره‌ی عطارد خیلی کوچک است و مقدار گرانش آن خیلی کمتر از آن است که بتواند جو نگهدارد. هر گازی از این سیاره زود جدا می‌شود. همچنین عطارد به خورشید خیلی نزدیک است و این باعث می شود که هر جو (هوا) زود با بادهای خورشیدی، از بین برود. این به این معنی است که تقریباً هیچ جوی(هوا) در عطارد وجود ندارد.
دمای خیلی زیاد:
عطارد فقط یک کم بزرگتر از ماه زمین است. سطح عطارد که با خورشید روبه‌رو می‌شود می‌تواند تا 800 درجه فارنهایت بالا برود. از طرف دیگر، دمای آن در شب می‌تواند300- درجه فارنهایت برسد. این به خاطر این است که عطارد تقریباً هیچ جوی ندارد که بتواند کمک کند دارای هوای متعادل باشد.
زمان عطارد:
به خاطر نزدیکی موقعیت عطارد به خورشید، سیاره عطارد چرخشش آرامتر می‌شود. یک روز در عطارد حدود 58 و نیم شبانه روز در زمین است. عطارد 1 دور کامل به دور خورشید را در 88 روز زمینی می چرخد. یعنی تقریبا 3 ماه در زمین، یک سال عطارد می شود. این به خاطر این است که اسم عطارد خیلی مناسب است. در افسانه‌ شناسی، عطارد پیغام رسان چابکی بود، آن به چابکی به دور خورشید می گردد.
قمرها:
عطارد هیچ قمری ندارد. مدار عطارد مانند سیارات دیگر تقریبا دایره ای شکل نیست. در واقع تخم‌مرغی مانند است. گاهی اوقات ، مدار عطارد به خورشید نزدیکتر می‌شود و گاهی از آن دور می شود در حالی که همه‌ی سیارات دیگر تقریباً دارای مدار دایره ای و حدوداً فاصله‌ی یکسانی از خورشید دارند.
برگرفته از: universetoday
مترجم: سارا جمالی- پژوهش‌سرای آسمان، منطقه یک تهران

  امتیاز: 0.00