منو
 صفحه های تصادفی
جنگ با امام علی علیه السلام جنگ با خدا و پیامبر است
واضح ترکی و شهادت در کربلا
جمعیت گیاهی
حکم امام علی علیه السلام درباره دیه غریق
پلی مورف
پیروفانیت
ده نام پیامبر اکرم
کلیدهای میانبر
درمان با سلولهای بنیادی
فرمانروایان گیل و دیلم
 کاربر Online
1155 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 19 مرداد 1390 [11:00 ]
  سیاره پلوتو
 

شما چقدر در روی پلوتو وزن دارید؟
در پلوتوشما بسیار کوچکتر وسبک تر از آنچه هستید، به نظر می رسید. اگر شما 7 پوند( 32 کیلو گرم)، در روی زمین وزن داشته باشید، در پلوتو شما 4 پوند (5/2کیلو گرم) وزن خواهید داشت .
سیاره کوتوله:
پلوتو تنها سیاره ای است که بچه کوچولو نامیده می شود .بعد از سیاره ای که در سال 1930 کشف شد، یک دختر 11 ساله که در شهر آکسفورد در کشور انگلیس زندگی می کرد به نام ونیتا بیرینی حدس زد که این سیاره جدید، نیاز به یک نام خدای رومی دارد. این فکر را پدر بزرگ ونیتا به رصد خانه لوول فرستاد واین نام قبول شد.
پلوتو کوچکتر از 7 قمر در منظومه خورشیدی است . آن کوچکتر از⅔ قمر زمین است .علت این که پلوتوتا این اندازه کوچک است، این است که : بعضی دانشمندان تمام سطح سیاره را در نظر نمی گیرند . در سال 1999 یک گروه از دانشمندان سعی کردند تا پلوتو را دوباره به عنوان یک شهاب سنگ گروه بندی کنند در 24 آگوست سال 2006 جایگاه پلوتو رسما` از از سیاره به سیاره کوتوله تغییر نام داد. چند دهه، بچه ها در مدارس می آموختند که 9 سیاره در منظومه ی شمسی وجود دارد . در هر حال با این تغییر 8 سیاره داریم . علت این تغییر، گروه بندی جدیدی از سیاره های شناخته شده به نام پلوتودی است.

قمرها:
پلوتو 3 قمر دارد. بزرگترین آنها (چارون)کم نور تر و کوچکتر از سیاره اش است . به همین خاطر، پلوتو وچارون گاهی عنوان سیستم دوتایی نامیده می شود . زمین وماه آن نیز گاهی سیاره های دو قلو نامیده می شود . دو قمر دیگرپلوتو (هیورا)و (نیکلس) نام دارد .
پلوتو، اطراف خورشید، به عنوان یک سیاره طوری می چرخد که دقیقا` در یک دایره نیست . بلکه مدار پلوتو بیشتر شبیه یک تخم مرغ است . علت این امر این است که مدار پلوتو داخل مدار نپتون است. به طوری که هر بار پلوتو نزدیکتر به خورشید می چرخد. همچنین مدارش نمی تواند مانند مدار دیگر سیاره ها باشد. مدار پلوتو به طرف بالا یا زیر سایر سیاره های منظومه ی شمسی کج می شود .
منبع خبر: universetoday
مترجم : یاسمن رودکی - پژوهش سرای آسمان منطقه یک تهران

  امتیاز: 0.00