منو
 کاربر Online
887 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 08 مرداد 1390 [06:34 ]
  قانون‌های نیوتون و گستره ی اعتباری
 

قانون‌های نیوتون و گستره ی اعتباری

اصول تحلیل دینامیک را می‌توان تنها در سه گزاره خلاصه کرد که نخستین بار به روشنی توسط ایزاک نیوتون بیان شد و آن‌ها را در سال 1687 در کتاب `اصول ریاضی فلسفه‌ی طبیعی` به چاپ رساند. این سه گزاره قانون‌های نیوتون درباره‌ی حرکت خوانده می‌شوند.

قانون اول می‌گوید که هرگاه نیروی خالص وارد بر یک جسم صفر باشد ، حرکت آن تغییر نمی‌کند. قانون دوم وقتی نیروی خالص صفر نباشد نیرو را به شتاب مربوط می‌سازد. قانون سوم رابطه‌ای است بین نیروهایی که دو جسم بر هم کنش‌کننده بر هم وارد می‌کنند.

قانون‌های نیوتون حاصل استنتاج‌های ریاضی نیستند بلکه ترکیب موضوعاتی هستند که فیزیکدانان از آزمایش‌های پُرشماری درباره‌ی چگونگی حرکت اجسام آموخته‌اند.

قانون‌های نیوتون بنیادی‌اند زیرا آن‌ها را نمی‌توان از اصول دیگر نتیجه‌گیری کرد یا به کمک اصول دیگر آن‌ها را به اثبات رساند.
قانون‌های نیوتون تنها در وضعیت‌هایی که شامل سرعت‌های فوق‌العاده زیاد (نزدیک به سرعت نور) یا اندازه‌های بسیار کوچک (همانند درون اتم) هستند نیاز به اصلاح دارند.

  امتیاز: 0.00