منو
 کاربر Online
1592 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 06 تیر 1390 [19:26 ]
  انرژی زمین‌گرایی
 

انرژی زمین‌گرایی

یک محصول فرعی واپاشی پرتوزا در داخل زمین انرژی زمین‌گرایی است – گرمایی که می‌توان از زیر سطح زمین بیرون کشید. انرژی زمین‌گرمایی معمولاً در ناحیه‌های با فعالیت آتشفشانی، مانند ایسلند، نیوزلند، ژاپن، هاوایی و در ايران در نواحی ای از شمال غرب یافت می‌شود که در آن‌جا از آب گرم موجود در نزدیکی سطح زمین برای تولید بخار لازم برای حرکت توربین مولدها بهره می‌گیرند.

در جاهایی که گرمای ناشی از فعالیت آتشفشانی در نزدیکی زمین بدون آب زیرزمینی وجود دارد، روش دیگری برای تولید الکتریسیته نوید بخش است: توان زمین‌گرمایی صخرة خشک، که در آن حفره‌های عمیقی در صخرة داغ و خشک، به‌وجود می‌آورند و آب بر آن‌ها وارد می‌کنند. وقتی آب به بخار تبدیل شود، آن را از طریق لوله به توربین واقع در سطح زمین منتقل می‌کنند. سپس این آب برای گرم شدن دوباره به حفره باز می‌گردد.

توان زمین‌گرمایی مانند توان خورشیدی، و آب، دوست محیط زیست است. روش‌های دیگر تامین انرژی عواقب زیست محیطی جدی در پی دارند. گرچه انرژی هسته‌ای جو را آلوده نمی‌سازد، به دلیل تولید پسمانهای هسته‌ای بحث‌برانگیز باقی مانده است. از سوی دیگر، احتراق سوخت‌های فسیلی سبب افزایش غلظت دی‌اکسیدکربن، دی‌اکسیدگوگرد و دیگر آلاینده‌ها، و گرم شدن بیش از حد جو زمین می‌شود.

  امتیاز: 0.00