منو
 کاربر Online
1572 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 23 خرداد 1390 [17:17 ]
  جامد‌های بلورین و بی‌شکل
 

جامد‌های بلورین و بی‌شکل

فاصله ی مولکول‌ها در جامدها نیز مانند مایع‌ها در حدود یک دهم نانومتر است. ولی در جامدها برخلاف مایع‌ها، مولکول‌ها آزادی حرکت ندارند بلکه می‌توانند در مکان خود حرکت‌های نوسانی بسیار کوچکی انجام دهند.

جامد‌ها به دو دسته ی بلورین و بی‌شکل تقسیم بندی می‌شوند:

جامدهای بلورین: در جامدهای بلورین مولکول‌ها در طرح‌های منظم جنان مرتب شده‌اند که به آن شکل ثابت و دائمی داده‌اند. جامدهای بلورین هنگامی تشکیل می‌شوند که مایع به آهستگی سرد شود، در این صورت مولکول‌های مایع فرصت دارند خود را در یک طرح منظم مرتب کنند. بسته به این‌که مولکول‌ها چگونه در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، شکل‌های متفاوت زیادی برای بلورها به‌وجود می‌آید. در شکل زیر چند نمونه از جامدهای بلورین نمایش داده شده‌اند. فلزها و بیش‌تر سنگ‌ها، مانند نمک خوراکی و الماس، در رده ی جامدهای بلورین هستند.

تصویر

جامدهای بی‌شکل: در جامدهای بی‌شکل مولکول‌ها نظم مشخصی ندارند. در این نوع جامدها مولکول‌ها همان سمت‌گیری نامنظمی را که در حالت مایع داشته‌اند به خود می‌گیرند، زیرا جامدهای بی‌شکل معمولاً هنگامی تشکیل می‌شوند که مایع به سرعت سرد شود. در این صورت مولکول‌ها فرصت نمی‌یابند که خود را در یک طرح منظم، مرتب کنند. بنابراین، در همان وضعیت نامنظم منجمد می‌شوند. شکل زیرآرایش مولکولی را در شیشه، که یک جامد بی‌شکل است، نشان می‌دهد.

تصویر

  امتیاز: 0.00