منو
 کاربر Online
1619 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  جمعه 13 خرداد 1390 [09:56 ]
  توان مفید و بازده در وسایل برقی
 

توان مفید و بازده در وسایل برقی

به مدارشکل زیر توجه کنید که در آن یک باتری توسط سیم‌هایی با مقاومت ناچیز به بک وسیله‌ی برقی وصل شده است. این وسیله‌ی برقی می‌تواند یک موتور الکتریکی، یک تلویزیون، یک یخچال و یا هر وسیله‌ی برقی دیگری باشد که هنگام ساخت آن‌ها تلاش می‌شود تا قسمت‌های مقاومت آن‌ها در برابر و بین کم‌ترین مقاومت الکتریکی را داشته باشند.

با برقرار شدن جریان در مدار، توان ورودی به وسیله‌ی برقی وارد می‌شود. بخشی از این توان، به صورت توان مفید صرف انجام کار می‌شود و بخش باقیمانده‌ی آن به صورت گرما در مقاومت وسیله‌ی برقی به صورت گرما تلف می‌شود. به عنوان مثال در یک موتور الکتریکی، هر چه مقاومت سیم‌پیچ‌های موتور بیش‌تر باشد، توان تلف شده‌ی در آن بیش‌تر و در نتیجه توان مفید کم‌تر خواهد شد.

به همین دلیل سازندگان موتورهای الکتریکی تلاش زیادی می‌کنند تا مقاومت الکتریکی قسمت‌های مختلف موتور، به ویژه سیم‌پیچ آن‌را، کاهش دهند تا توان مفید آن که سبب انجام کار می‌شود افزایش یابد.

تصویر

  امتیاز: 0.00