منو
 کاربر Online
853 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 10 خرداد 1390 [11:09 ]
  میدان مغناطیس زمین - پاسخ
 

دانش آموز محترم ملیحه مقدادی و دانش آموز محترم مرادی
با سلام
همانطور که می دانید زمین توسط یک میدان مغناطیسی احاطه شده است که نیروی آن به اطراف زمین نیز امتداد دارد. گفته می شود که چینیها اولین کسانی بودند که قطب شمال و جنوب آهن ربا را مشخص کرده و سپس در دریا نوردی از قطب نما استفاده کردند. در قرن هفدهم، ویلیام گیلبرت ثابت کرد که در اطراف زمین مغناطیس وجود دارد. نیروی مغناطیسی عمودی خورشید دو برابر میدان مغناطیس زمین است. همچنین ستارگانی کشف شده اند که نیروی مغناطیس آنها هزاران بار بیشتر از نیروی مغناطیس زمین است و نیز میدانهای مغناطیس در کهکشانها پدیده های معمولی هستند. شدت نیروی مغناطیسی را برحسب واحدی به نام گاوس(Gauss) بیان می کنند. قانون اساسی نیرو در مغناطیس شبیه قانون نیوتون در گرانی است. نیروی دافعه بین دو قطب متناسب با شدت نیروی قطبها بوده و با مربع فاصله آنها نسبت معکوس دارد. دو قطب واحد از یک نوع، نیرویی برابر با یک ( دین ) در فاصله یک سانتیمتری یکدیگر را دفع و در قطبهای مختلف در همان فاصله و با همان شدت نیرو یکدیگر را جذب می کنند. شدت نیروی مغناطیسی در یک نقطه معین برابر نیرویی است که بر قطب واحد در همان نقطه وارد می شود.
شدت نیروی مغناطیسی زمین 62/. گاوس در قطب مغناطیسی است و در استوا 31/. گاوس است. لذا زمین دارای میدان مغناطیسی ضعیفی است. قطبین مغناطیسی زمین با قطبهای شمال و جنوب جغرافیایی زمین یکی نیست و حدود 1700 کیلومتر از هم فاصله دارند. قطب شمال مغناطیسی زمین فعلاً در نزدیکی خلیج هودسن در کشور کانادا قرار دارد و قطب جنوب مغناطیسی آن در سر زمین ویکتوریا در قاره قطب جنوب واقع است. منشاء میدان مغناطیسی زمین نا معلوم است. عده‌ای معتقدند که میدان مغناطیسی زمین نتیجه چرخش آرام جسمی جامد از آهن و نیکل است که در درون زمین قرار دارد. گروهی دیگر اعتقاد به وجود نوعی دینامو و حرکات همرفتی در داخل زمین دارند، در حالی که اگر دمای جسمی از حدود 500 بگذرد خاصیت مغناطیسی آن نیز از بین می‌رود و در عمق 30 کیلومتری زمین به چنین دمایی می‌رسیم.
امیدوارم مطالب گفته شده مورد استفاده قرار گیرد.

  امتیاز: 0.00