منو
 کاربر Online
1025 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 02 خرداد 1390 [10:37 ]
  پتانسیومتر و کاربردهای آن
 

پتانسیومتر و کاربردهای آن

پتانسیومتر (پتانسیل‌سنج)، وسیله‌ای الکتریکی است که قطعه‌ی سیمی با مقاومت الکتریکی تشکیل شده است و روی آن یک سر لغزنده قرار دارد که با سیم مقاوم اتصال الکتریکی برقرار می‌کند. پتانسیومتر به محل اتصال الکتریکی دارد که عبارت‌اند از: سرهای ثابت a و b در دو سر سیم مقاوم و سر اتصال لغزنده‌ی c (شکل زیر). پیچ تنظیم صدای رادیو یا وسایل صوتی دیگر، پتانسیومتری ساده و ارزان قیمت است. اما پتانسیومتر دقیق، وسیله‌ای گران‌قیمت است که برای اندازه‌گیری ولتاژ با دقت زیاد به کار برده می‌شود.

نام پتانسیومتر یا پتانسیل‌سنج از آن جا گرفته شده است که این وسیله می‌تواند مقادیر مختلف ولتاژ، میان سر اتصال c و یک از دو سر سیم (مثلاً نقطه‌ی a) را «بسنجد». فرض کنید وسیله‌ای با ولتاژ نامعلوم به دو سر a و c از طریق گالوانومتر وصل شده است. لغزنده‌ی c را آن‌قدر جا به جا می‌کنیم تا هیچ جریانی از گالوانومتر عبور نکند.

تصویر

با استفاده از پتانسیومتر بسیار دقیق می‌توان ولتاژها را تا پنج رقم با معنی و تا حد میکرو ولت هم اندازه‌گیری کرد. اما، فرآیند اندازه‌گیری با پتانسیومتر کُند و دستگاه اندازه‌گیری پر حجم است. در حال حاضر، بیش‌تر اندازه‌گیری‌های دقیق ولتاژ با استفاده از ولت‌سنج‌های رقمی (دیجیتال) دقیق انجام می‌گیرند. پتانسیومتر را برای درجه‌بندی ولت‌سنج رقمی می‌توان به کار برد.

  امتیاز: 0.00