منو
 صفحه های تصادفی
لیلی همسر امام حسین علیه السلام و مادر حضرت علی اکبر
دریبل به منظور دور زدن حریف
تورکواز
فتوسل های نیم رسانایی
روان شناسی بازی
صدرالدین عمر خجندی
بازی دوبل در تنیس
پناه دادن امام رضا علیه السلام به آهو
بار الکتریکی بنیادی
شاه طهماسب اول
 کاربر Online
225 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زمین شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 513   در :  پنج شنبه 22 اردیبهشت 1390 [19:26 ]
  سایه گرداب ؟
 

سایه گرداب زیست محیطی در تالاب جهانی هور تالاب هور العظیم با مساحتی برابر 550 تا 700 هزار هکتار مساحت وسیع ترین تالاب خاورمیانه و ایران است که بخش وسیعی از آن در خاک عراق قرار دارد. حدود یک سوم این تالاب متعلق به ایران است و بعد از هور العظیم، تالاب میانکاله با 68800 هکتار وسیعترین تالاب ایران است.

ساخت خاکریز ها و جاده ها، زهکشی و تغییرکاربری اراضی، ورود پسابهای کشاورزی، قطع یا سوزاندن نی زارها از مهمترین خطرات تالاب بوده است که هم اکنون در سایه اکتشاف و احتمالا بهره برداری چاه های نفت کم رنگ شده اند، چون این اکتشافات برای تالاب فاجعه محسوب می شوند. هورالعظیم به طور طبیعی تالابی دائمی و محصول آب اضافی رودخانه های کرخه و دویرچ در خاک ایران است؛‌که تحت تاثیر فرایند رسوب گذاری رود خانه های بزرگی چون دجله، فرات، کرخه و بخشی از اروند رود است.

هورالعظیم تنها تالابی است که بر اساس کارشناسی از 100 نمره ، نمره 100 را کسب کرده و هیچ تالابی تاکنون چنین نمره ای را به دست نیاورده است . اردک مرمری، فلامینگو، غاز پیشانی سفید کوچک، اکراس آفریقایی، عروس غاز، درنای معمولی از مهمترین پرندگان تالاب هستند، انواع کاکایی، انواع پرستوی دریایی، انواع حواصیل و انواع مرغابی از دیگر پرندگان تالاب هستند.

لاک پشت فراتی سه چنگالی که یک گونه در خطر انقراض است دراین تالاب زیست می کند.

اکثر مردم محلی ساکن هور به پرورش گاومیش اشتغال دارند و به شدت به تالاب وابسته هستند و تغییراتی که در آینده رخ خواهد داد بر زندگی مردم بومی تاثیرات منفی عمیق تری برجای خواهد گذاشت.

از سال 1376 با اکتشاف میدان نفتی آزادگان که یکی از بزرگترین میدانهای نفتی ایران و جهان است ‘این تالاب جهانی را به دلیل ظرفیت 33 میلیاردی بشکه نفت و تولید روزانه، 260000 هزار بشکه به یک منطقه ویژه اقتصادی تبدیل کرده است.

  امتیاز: 0.00