منو
 صفحه های تصادفی
گروه همدسته‌ها
کعب بن اشرف
کلیک
حاکم نیشابوری
انفجار ابر نواختران
شرایط تحقق صلح
محمدبن هاشم
خاندان های ایرانی
منشا میکرو ارگانیسمها
رنگیزه‌های نوری در گیاهان
 کاربر Online
441 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  پنج شنبه 25 فروردین 1390 [18:24 ]
  غفلت از تغذیه ی صحیح
 

غفلت از تغذیه ی صحیح

نقش الگوی صحیح مصرف غذایی در حفظ سلامت انسان و پیشگیری از بیماریهای مزمن مانند بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت، افزایش فشارخون، افزایش چربی خون و انواع سرطانها در کاهش مرگ و میرها موثر است.

گرایش به سمت فست فودها، نداشتن فعالیت بدنی و خو گرفتن با زندگی ماشینی باعث شده آمار بیماریهای قلبی و عروقی، سرطانها و... به شدت سلامت افراد را تهدید کند. به طوریکه ۴۶ درصد زنان و ۴۴ درصد مردان دچار اضافه وزن و ۵۹ درصد زنان و ۳۶ درصد مردان مبتلا به فشارخون بالا هستند.
مصرف بی رویه نوشابه های گازدار یکی از عوامل عمده بروز چاقی است و چاقی زمینه ساز انواع بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت و انواع سرطانهاست.

فقط تعداد کمی از ایرانیها روزانه ۵ واحد میوه و سبزی مصرف می کنند و میوه ها و سبزیها جزو مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند که مصرف روزانه و مقدار کافی آن، می تواند نقش مهمی در پیشگیری و درمان بیماریهای مزمنی چون دیابت نوع ۲، سکته مغزی، سرطان و چاقی داشته باشند.

افرادی که در خوردن گوشت قرمز زیاده روی می کنند ۱۳ تا ۱۵ درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.
عادات و رفتارهای غذایی غلط مثل سرخ کردن غذاها، مصرف چربی اضافی، مصرف نمک اضافی در موقع صرف غذا در کنار کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی از جمله عواملی هستند که سلامت مردم را به خطر انداخته اند.

پزشکان معتقدند اگر مردم مصرف نمک خود را روزانه ۳ گرم کاهش داده و ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه داشته باشند، بیماریهای قلبی و فشارخون که عامل اصلی سکته ها هستند تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.
بررسیها نشان می دهد که ۴۶ درصد زنان و ۴۴ درصد از مردان ایرانی دارای اضافه وزن هستند و به همین دلیل باید شیوه زندگی در جامعه ما اصلاح شود.

نگاهی به آمار بیماریهای غیرواگیر مثل بیماریهای قلبی و عروقی، انواع سرطانها، بیماریهای دستگاه و... که وزارت بهداشت آنها را اعلام می کند، می توان به این واقعیت پی برد که ایرانیها از مسیر سلامتی و تندرستی منحرف شده و به سمتی می روند که در نهایت می بایست برای برگشت از آن مسیر، هزینه زیادی پرداخت کنند و بعضا راه برگشتی هم وجود ندارد.

  امتیاز: 0.00