منو
 کاربر Online
1222 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه پزشکی 3 ستاره ها ارسال ها: 1819   در :  دوشنبه 15 فروردین 1390 [09:38 ]
  چه نکاتی را هنگام استحمام رعایت کنیم؟
 

چه نکاتی را هنگام استحمام رعایت کنیم؟

دمای آب استحمام به طور متوسط باید بین 34 تا 37 درجه باشد. از آنجا که دمای بالای آب دارای خاصیت پاک‌کنندگی زیادی است و حتی قادر به از بین بردن مقادیر زیادی از چربی‌های طبیعی پوست است، بنابراین به پوست صدمه زیادی وارد می‌کند. همچنین باید توجه داشت استفاده از پاک‌کننده‌هایی که باعث می‌شوند یک لایه از پوست برداشته شود، برای تمام پوست‌ها مضر شناخته شده‌ است.
بهتر است افراد برای از بین بردن چربی‌های بیش از حد پوست خود، از لیف های توری شکل که خود باعث حجم زیاد کف می‌شوند، استفاده کنند و از کیسه‌های زبر و خشن که باعث برداشته شدن لایه‌های پوست می‌شوند، به طور جدی خودداری کنند.

کیسه‌کشی:
برای این که آلودگی از روی پوست برداشته شوند، احتیاج به استحمام است.
آلودگی‌های روی پوست شامل گرد و غبار ناشی از هوا، تعریق بدن، ترشحات چرب غدد چربی پوست، لوازم آرایشی و بهداشتی و سلول‌های مرده‌ای که در سطح پوست تجمع می‌کنند، می باشند که به شکل کثیفی یا چرک روی پوست ظاهر می‌شوند. بنابراین برای از بین بردن این آلودگی‌ها، نیاز به شستشوی پوست است که هیچ صدمه‌ای به پوست وارد نکند که این کار را می‌توان با شستشوی ملایم پوست، حتی بدون استفاده از کیسه و با استفاده از شوینده‌های مناسب انجام داد، زیرا با شستشوی بیش از حد، لایه‌های طبیعی چربی پوست نیز از بین خواهند رفت.
افرادی که دارای پوست خشک هستند، هیچ‌گاه نباید از کیسه و لیف‌ استفاده کنند، زیرا این امر باعث تحریک بیش از حد پوست بدن می‌شود و به دلیل نازکی پوست آنها، صدمات زیانباری به پوست آنها وارد خواهد آمد و تنها افرادی، حق استفاده از لیف (نرم)‌ را دارند که دارای پوست‌های چرب و ضخیم هستند.
استحمام بعدی:
استحمام بعدی بستگی به نوع پوست دارد. آنهایی که دارای پوست‌های چرب هستند می‌توانند هر روز استحمام کنند.
افراد دارای پوست‌های خشک نیز می‌توانند استحمام روزانه داشته باشند، ولی آنها باید علاوه بر مصرف شوینده‌های ملایم، بلافاصله پس از حمام، نسبت به خشک کردن پوست بدن خود، به شکل قرار دادن حوله روی پوست و برداشتن آن اقدام کنند و می توانند از نرم‌کننده مناسب برای پوست استفاده کنند.
مدت زمان استحمام:
بهتر است افراد در هنگام استحمام، جانب تعادل را رعایت کنند و زمان آن را افزایش ندهند، چرا که لایه شاخی سطح پوست (کراتینی)‌ به علت آب دوست بودنش، در حمام آب زیادی به خود جذب می‌کند و باعث جمع شدن و سفید شدن پوست کف دست ها و پاها می‌شود.

صابون مناسب:
از آنجایی که PH پوست بدن بین 4 تا 6 است، در مقایسه با صابون‌های معمولی که دارای PH حدود 9 تا 10 هستند، حساس بوده و صدمه می‌بیند، البته کسانی که دارای پوست‌های چرب هستند، توان تحمل این صابون‌ها را خواهند داشت، ولی افرادی که دارای پوست خشک هستند قادر به تحمل این صابون‌ها نخواهند بود و باید از صابون‌های ملایم و گلیسیرینه استفاده کنند.

  امتیاز: 0.00