منو
 کاربر Online
559 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 23 اسفند 1389 [09:04 ]
  دو قرن بعد از دوره نيوتن
 

دو قرن بعد از دوره نیوتن

دو قرن بعد از دوره نيوتن حوزه كاري علم فيزيك به شدت رشد نمود . همچنين در عصر او در علم فيزيك در بخش نور نيز پيشرفت هايي بدست آمد. البته نيوتن هم يكي از عاملهاي اصلي در گسترش چنين علمي بود. بعد از آن در قرن 19و20 ، دانش جهان فيزيكي به قدري گسترش يافت كه در ابتدا مواردي مثل گرما، صوت، الكتريسته و مغناطيس را نيز در خود جاي داد. اين موارد و همچنين بخشهای دیگر علم فيزيک یعنی نور (اپتیک) و مكانيك به عنوان رشته هاي جدايي تلقي مي شدند ولي بعد ها تغيير خاص و مهمي رخ داد و بين تمام اين رشته ها ارتباط خاصي برقرار شد براي مثال صوت از طريق ارتعاشات مكانيكي ستون لایه های هوا ایجاد مي شد و گرما به صورت حركت نامنظم و مكانيكي اتم ها و مولكول ها پنداشته مي شد.

همزمان با اين پديده ها مفهوم انرژي و پایستگی انرژي نیزگسترش یافت . بطوریکه دریافتند، هنگامي كه انرژي مكانيكي ظاهراً ناپديد مي شود، به صورتي كه در برخورد هاي کشسان نیز روی می دهد، مي توان اين نوع از بين رفتن انرژي را به صورت تبديل به انرژی اجسامی که با هم برخورد دارند؛ بیان نمود. بطوریکه تغییر انرژی به صورت افزایش دمای آن ها به عنوان یک قائده کلی مورد توجه قرار گرفت.

در اوایل قرن نوزده ، ارتباط بین پدیده ی الکتریسیته و مغناطیس کشف شد. جریان الکتریکی که داخل یک سیم جاری بود؛ اثرات مغناطیسی را ایجاد می نمود. یک میدان مغناطیسی متغیر نیز می توانست جریانی متغیر در یک حلقه بسته ی سیم تولید کند. آن گاه ، در پایان قرن نوزدهم ، فیزیکدان بزرگ «جیمز کلرک ماکسول» (1879-1831) نشان داد که چگونه توسط معادلاتی که میدان های الکتریکی و مغناطیسی را توصیف می کنند؛ سرعت انتقال نور از میان فضا با سرعتی حیرت آور در حدود 8¬10× 3 متر بر ثانیه محاسبه می شود.

مقداری که اخیراً توسط آزمایش به دست آمد؛ نتیجه ی وحدت حیرت انگیز فیزیک بود. در طی سالیان زیادی به نظر می رسید که پدیده های فیزیکی تقریباً بدون پایان به عنوان اکتشافات جدیدی که انجام می شدند در حال توسعه بودند. اما ملاحظه شد که اختلافاتی به طور واضح مابین حوزه های مختلف فیزیک یعنی مابین آزمایش وتئوری وجود دارد. که نتیجه غفلت ما از به هم پیوستگی بنیادی آن ها بود. یکی از اهداف عمده فیزیک توسعه ی مدل های تصوری قابل قبول می باشد و بر حسب آنکه پدیده فیزیکی می تواند بطور متنوع شرح و توضیح داده شود؛ نامگذاری می شوند.

  امتیاز: 0.00