منو
 صفحه های تصادفی
مقتضی خلیفه عباسی
دوره فترت موقت با مقدمه حکومت رسمی
معلق کردن توپ در هوا
کرم اسکاریس
استعداد پایان ناپذیر سنت
سنگ مخزن نفت
ملوک الطوایف سوم و اوج گیری روند باز پس گیری اسپانیا توسط مسیحیان
تلویزیون چگونه کار می کند؟
سرطان کبد
قیصر و مسیح
 کاربر Online
1262 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه کامپیوتر 3 ستاره ها ارسال ها: 1679   در :  جمعه 06 اسفند 1389 [15:17 ]
  GPS چیست؟
 

::تصویر
::
GPS مخفف کلمات Global positioning system به معنای سیستم تعیین موقعیت جهانی است و عملاً شبکه ای از ماهواره هاست که برای نقاط مختلف کره زمین می تواند ارتفاع طول و عرض جغرافیایی را تعیین کند. امروزه GPS بیش از گذشته کاربردی شده و در زندگی روزمره استفاده می شود به عنوان مثال کامپیوترهای ناوبری که روی خودروهای امروزی نصب شده اند بوسیله سیستم GPS کار می کنند و می توانند بهترین مسیر را به شما با توجه به موقعیت کنونی اعلام کنند. همینطور به کاربرد آن در تلفن های همراه و سیستمهای ساعت دقیق می توان اشاره کرد. و سیستم های گیرنده رسیور هم به سرعت در حال فراگیری هستند.

برای اینکه GPS بتواند کار کند 24 ماهواره در مدار زمین قرار گرفته اند. هر ماهواره به گونه ای در فضا قرار گرفته که هر گیرنده روی زمین بتواند با 4 ماهواره ارتباط برقرار کند. هر ماهواره دارای یک کامپیوتر، رادیو و یک ساعت خودکار است. این ساعت از فرکانس اتم به جای کوارتز یا چرخدنده استفاده می کند چون اتم بسیار دقیق تر است برای محاسبه طول و عرض جغرافیایی حداقل به 3 ماهواره نیاز است و اگر ماهواره چهارم در محدوده برد گیرنده باشد آنگاه می توان ارتفاع از سطح دریا را هم اندازه گرفت. هر چه تعداد ماهواره های در دسترس بیشتر باشد دقت محاسبات بیشتر است. امروزه سیستم های گیرنده GPS در طیف وسیعی از مدل های قابل حمل و نقل کوچک دستی تا ایستگاههای زمین شناسی ساخته می شوند.

به هر حال استفاده از GPS از کاربردهای نظامی گرفته تا وسایل بازی الکترونیکی در حال گسترش است. احتمالاً در آینده کاربردهای بیشتری از آن کشف خواهد شد. و امروزه GPS به عنوان امکانات قابل نصب مطرح است و احتمالاً در آینده به عنوان یک تجهیز استاندارد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  امتیاز: 0.00