منو
 کاربر Online
1018 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه خلاقيت ارسال ها: 224   در :  چهارشنبه 29 دی 1389 [11:37 ]
  10 روش برای پرورش خلاقیت در کودکان
 

شما به عنوان پدر یا مادر می توانید از خیلی از چیزها برای پرورش خلاقیت در کودکانتان استفاده کنید. هر یک از موارد ذیل در خصوص پرورش خلاقیت کودکانتان است و شما می‌توانید آنها را به سادگی به کار ببرید.

1- آزادی: اولین و مهمترین موضوع این است که به کودک خود، آزادی برای فکرکردن، احساس کردن و درک خویشتن خویش بدهید و این در صورتی ممکن است که کودک شما امنیت در محیط زندگی‌اش را احساس کند. احساسی که به او بفهماند که همه چیز روبراه و خوب است!
به کودک خود فضا و موقعیت، اقلام و ضروریات لازم را برای خلق کردن و ابداع بدهید. او باید بتواند آنچه را که که در درونش است بروز دهد و عینیت بخشد. کودکان این تمایل را دارند که در صورت وجود امکانات و شرایط لازم، به طرف خلاق بودن گرایش یابند. لذا آزادی دادن به آنها بسیار ضروری است ( البته منظور این نیست که به هر خواسته‌ی آنها توجه کرد بلکه منظور از آزادی ، این است که فضا و شرایط ابراز عقاید و ایده ها و احساسات را فراهم کرد).

2- شما باید نمونه‌ی عینی و مشخص خلاقیت در عمل باشید. اصولاً والدین برای کودکان به مثابه الگو و مدل هستند. کودک باید این فرصت را پیدا کند که نمونه های واقعی خلاقیت را ببیند. بعضی از این موارد به سادگی قابل اجرا هستند . شما باید در وجود خودتان شور و هیجانی برای اکتشاف و ابداع را پرورش دهید. کودک باید علاقه‌ی شما را به طور عینی و ملموس حس کند. گاهی اوقات باید از کلیشه های روزمره‌ی زندگی تان فاصله بگیرید و تلاش نمایید تا با فعالیت‌های جدید و گاه غیر محافظه‌کارانه، جسارت در تفکر و عمل را به آنها آموزش دهید.

3- شما می‌باید به کودکانتان احترام بگذارید . احترام،حق هر انسان است. با احترام گذاشتن به ایده‌ها و نظرات آن‌ها، احساس اعتماد به نفس و حس یگانگی و منحصر به فرد بودن د رکودکان رشد می‌یابد. در چنین وضعیتی است که او احساس توانایی و لیاقت خواهد کرد و برای خلاق بودن و اصیل بودن تفکراتش، دست از محافظه‌کاری می‌کشد. خروج از تفکرات رایج و معمولی، نیاز به جسارت و آمادگی برای مواجه شدن با مسایل غیر قابل پیش بینی دارد و احترام گذاشتن به وجود کودک و عقاید او، چنین شرایطی را د روی ایجاد خواهد گرد.

4- شما باید به خیال‌بافی‌ها و تخیلات کودک خود احترام بگذارید. به حرف‌هایشان گوش فرا دهید. کودکی سرآغاز خلاقیت است شما می‌توانید با روش‌های ساده‌ای که به صورت مثال اشاره خواهیم کرد در این راه قدم بگذارید.
- خیلی جالب است که این مساله را از راه های مختلف بررسی کنیم: درباره‌ی این راه ها چه نظری داری؟
- ببینم ! تو فکر یا ایده ای داری که این مساله را حل کنیم؟ چند تا راه پیشنهاد کن
این گونه برخوردها موجب می‌شود که او نسبت به توانایی‌هایش ایمان بیاورد و خودش را باور کند که می‌تواند مسایل را حل نماید.

5- به نتیجه عملی او خیلی توجه نکنید. موضوع مهم این است که او تلاش کند و این تلاش حتی اگر منجر به نتیجه‌ای نشود باز هم اهمیت زیادی دارد. آنچه که مهم است، تلاش خلاقانه‌ی کودک و فرایند یا نحوه ی پرداختن به مساله یا موضوع است. او باید احساس غرور و افتخار کند. کودک به واسطه‌ی تلاشی که انجام داده است باید تشویق شود نه به خاطر نتیجه‌ای که می‌گیرد.

6- بر اساس ارزش‌هایی که تعیین می‌کنید، گام بردارید و خود شما باید یک نمونه و الگو از آن ارزش‌ها باشید. به قواعد و مقررات زیاد توجه نکنید چرا که تعیین قواعد و مقررات زیاد در کار یا مسیر حل مساله، باعث از بین رفتن ابتکار و نوآوری کودک می شود و مانعی در راه خلاقیت به شمار می‌آید. برروی آنچه که برای شما اهمیت دارد کار کنید و اجازه بدهید که کودک نیز رفتار و اعمال خودش را انتخاب کند.

7- به دنبال پرورش موفقیت در کودک باشید نه به دنبال نتایج کمی مانند نمرات بالا در مدرسه .. کودکان خود را برای حداکثر تلاشی که به کار می برند تشویق کنید . درواقع به دنبال نمره و کمیت در کارهای او نباشید بلکه به کیفیت کارها توجه نمایید . یادگیری طوطی وار و حفظی حتی اگر موفقیتی به همراه داشته باشد هیچگاه موجب خلاقیت نمی شود . خلاقیت زمانی در او رشد می کند که او برای آن چیزهایی که برایش اهمیت دارند تلاش کند و به موفقیت برسد .

8- اگر خلاقیتی در کودک مشاهده کردید او را تشویق کرده و از بابت خلاق بودنش، تقدیر کنید. کنجکاوی او را با احساس شگفتی خود تشویق کنید . به او نشان دهید که از کار یا ایده ی او متعجب شده‌اید و به صورت کلامی و... او را تشویق کنید. آلبرت اینشتین در جایی گفته است که من استعداد خاصی ندارم بلکه با تمام وجود کنجکاو هستم. بنابراین، کنجکاوی کودکانتان را جدی گرفته و آنها را تشویق کنید .

9- آگاه و با بصیرت باشید. اگر می‌خواهید بدانید که آیا او خلاق است یا نه، می‌باید از علایق و هیجانات و شور و شوق او به این موضوع پی ببرید. در ذهن خود، کودکانتان را شخص توانا و لایقی در انجام امور و کارهای بزرگ یا خلاق بدانید. به او اعتماد و اطمینان داشته‌باشید و این اطمینان را در عمل و گفتار به او نشان دهید تا احساس کند از توانایی‌هایی برخوردار است . در این صورت است که او میل به عادی نبودن پیدا می کند تا تفکر معمولی و سطحی نداشته باشد. این اعتماد شما به اوست که به کودک اجازه می‌دهد که احساس آزادی کند و خلاق‌تر شود. اگر شما از کودک خود انتظار داشته‌باشید که خلاق باشد، آن‌ها نیز خلاق خواهند شد. این گونه باورها برای موفق شدن افراد خیلی اهمیت دارند. اگر باور داشته باشید که موفق می‌شود، حتماً تلاش بیشتری می‌کند. انتظارات والدین نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

10- به دنبال موفقیت حداکثری باشید. هر فرصتی که ممکن است برای رشد و بارور شدن علایق جدید در کودک تاثیر داشته باشد را برای او فراهم کنید. به همراه او و به دنبال دیدن چیزهای جدید، تجارب امور مختلف و کسب ایجاد مهارت‌های نو بروید. هنگامی که کودک شما نظرات و ایده‌های خلاق خود را مطرح می‌کند، در کنارش باشید و همراهی کنید. به او فرصت حرف زدن بدهید تا تجارب تازه اش را با روش‌های مختلف بیان کند.
همواره سر حال و شوخ طبع باشید با کودک خود بخندید. او را با خنده تشویق کنید. شوخ طبعی کلید اصلی موفقیت است. ذهن او را از ناآرامی‌ها بیرون بیاورد. اگر در مساله ای گیر کرده است ، با شوخ طبعی، او را آرام کنید. ادراک هر شخصی وابسته به خودش است و برای درک و فهمیدن ادراکات کودک، او می‌باید احساس آرامش داشته باشد و به هر زبانی که راحت‌تر است، افکار و ایده هایش را مطرح کند. اصولاً آرامش خیال، از عوامل عمده‌ی بروز ایده‌های نو محسوب می‌شود.
منبع:
www.brainy-child.com&kelly jo murphy

  امتیاز: 0.00