منو
 صفحه های تصادفی
هلیم
مقیاس دمایی
اسپینترونیک
کورنروپین
تعداد ایزومر و کربن چهار وجهی
اعزام سپاهی به شهرها
اسرار و علوم خاص امامان معصوم
الکترودها در جوش قوس الکتریکی
عنتر
آرایش شبکه‌اى از ماده سیاه با ستارگان
 کاربر Online
761 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه خلاقيت ارسال ها: 224   در :  دوشنبه 20 دی 1389 [09:36 ]
  قدرت تخیل خلاق در کودکان
 

از کودکانتان این سوال ساده را بپرسید: وقتی که بزرگ شدی دوست داری چه کاره شوی؟
شما با سیلی از پاسخ‌های گوناگون و گاه عجیب و غریب روبرو خواهید شد. پاسخ‌های آنان دامنه‌ای از مشاغل مختلف مانند خلبان، پزشک، فضانورد، موسیقی‌دان، بازیگر و غیره را شامل می‌شود. آنان نه فقط از این مشاغل نام میبرند بلکه حتی رفتار و ادای آن کارها را هم در می‌آورند و نوعی تقلید در رفتارشان دیده می‌شود و این موضوع نشان می‌دهد که آن‌ها نسبت به آن حرفه چگونه فکر می‌کنند. اکنون این پرسش مطرح می‌شود که چه چیزی باعث می‌شود که آنها تمام نظرات و ایده‌ها یا طرح‌های زیبا و جذابشان را بیان کنند؟ آن‌ها چگونه پی می‌برند که ممکن است برای یک شغلی مناسب باشند در حالی که هنوز به سنین بزرگسالی نرسیده اند؟
در اینجا عامل تخیل نقش اساسی را بازی می‌کند. آن‌ها از طریق تخیل است که فکر می‌کنند برای شغلی مناسب هستند و می‌توانند به اهداف خاصی در زندگی‌شان دست یابند. تخیل برای یادگیری و فهمیدن آدمی ضروری و بسیار پر اهمیت است. بزرگترین کشفیات و ابداعات و اختراعات گذشتگان به نحوی متاثر از عواملی چون کنجکاوی و تخیل خلاق بوده‌اند.
واژه‌ی تخیل بر گرفته از واژه‌ی لاتین ایماگو imago است و به معنای تصویر، نقش و طرح می‌باشد. تخیل، توانایی برای پردازش تصاویر و ایده ها و تصاویر ذهنی ادارک شده است .تخیل عامل راهنمای خلاقیت و مهارت در امور مختلف است. قدرت و توانایی تخیل در کودکان، پیش درآمد و طلیعه‌ی رشد خلاقیت است.
تخیل در آن‌ها سبب تمرکز، توجه و مجسم کردن اموری می‌شود. تخیل ابزار خوب و کارآمدی برای آن‌هاست و فرایندهای تفکر را درگیر اهداف مشخص می‌کند. این توانایی به کودک فرصت می‌دهد تا به طور اساسی و آزادانه بر روی طرح‌ها، ایده‌ها و علایقش کار کند. آن‌ها برای تحقق و به عینیت رساندن آمال و آرزوها و خیالاتشان می‌توانند با روش های اختصاصی ذهنی شان با توجه به ادراک و دریافت خود، بر روی مسایل و موضوعاتی کار کنند. قدرت تخیل سبب می‌شود که کودکان دست به جستجو و کشف محیط اطرافشان بزنند و طرح ها و ایده‌هایی ابداع کنند که زندگی آینده‌ی آن‌ها را معنا بدهد.
از آنجایی که هیچ کودکی از لحاظ هوشی و تیز بینی و.. با دیگری یکسان نیست، تخیل وی نیز بدین سان می‌باشد. قدرت تخیل و خلاقیت دو عامل بسیار مهم و ارزشمند برای حل مسایلی هستند که دست از سر آدمی بر نمی‌دارند و سهم این دو عامل خیلی برجسته است. اما سوال این است که تخیل چه فوایدی دارد؟

1- تخیل این فرصت را به کودک می‌دهد که از طریق راه‌های مختلف در موقعیت‌های گوناگون فکر و عمل کند.

2- قدرت تخیل سبب می‌شود که کودک به مهارت‌های ذهنی یا عملی خاصی دست یابد تا در مواجه با مسایل و موقعیت‌های واقعی زندگی و به ویژه در زمان‌های بعد، بهتر و موفق‌تر عمل کند.

3- تخیل موجب می‌گردد تا کودک در حل مسایل و موقعیت‌های پیچیده عملکرد بهتری داشته‌باشد.

4- خلاقیت و قوه‌ی تخیل، گام‌هایی برای کودک به شمار می‌آیند تا او تبدیل به یک فکر کننده‌ی شایسته‌ی مسایل و موقعیت‌های مختلف زندگی شود. کودکانی که تخیل خلاق‌تری دارند، مبتکران و نوآوران بهتری خواهند شد.

5- برای رشد قوی تخیل خلاق کودکان، ایفای نقش در بازی های نمایشی، کمک بسیار ارزنده‌ای خواهد کرد.
-

  امتیاز: 0.00