منو
 کاربر Online
1361 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  سه شنبه 09 آذر 1389 [08:36 ]
  ناگفته‌ها در مورد پارتیان
 

پوشاک پارتی

مطالب زیر خلاصه شده‌ای است از کتاب پوشاک باستانی ایرانیان نوشته جلیل ضیاپور از انتشارات اداره هنرهای زیبای کشور، تهران، 1343 از ص 123 به بعد که کلاً درباره اشکانیان است.
در تخت جمشید از میان تعدادی اقوام مختلف که زیر تخت پادشاهان هخامنشی را گرفته‌اند، مردی نمودار شده که او را پارتی معرفی می‌کنند. مردی با پیراهن تا به زانو، و بلند، دارای کمربند شلواری گشاد و کفشی ساقه‌بلند با نوک پنجه‌ای اندک به سوی بالا برگشته و موهای سرش به وسیله نواری در پشت سر بسته است. بنا به نوشته ژوستن کتاب 41، لباس پارتیان عبارت بود از ردای بلندی که تا قوزک پا می‌رسید وزیر آن شلوار می‌پوشیدند. فلاویوس در کتاب 18 فصل دوم می‌نویسد که اکثراً خنجر یا قمه‌ای بر کمر داشته و آن را به سان اسلحه یا ابزار کار، به کار می‌بردند. «سرپرسی سایکس» خاورشناس انگلیسی می‌نویسد: لباس پارتی‌ها مانند پارسی‌ها قبائی بلند و گشاد بود که در آن زمان معمول قوم ماد بود. در تنگ «سروک» واقع در بهبهان در بر دیوار کوهی نقش برجسته‌هایی از سه مرد پارتی را نشان می‌دهد که دارای لباسی بلند می‌باشند با آن مشخصاتی که از آن یاد شد. در بیستون بر روی قطعه سنگی، نقشی برجسته از مردی اشکانی هست که پیراهنی تا به زانو و بلند پوشیده و کمربندی بر دور لباس خود بسته است. شلوارش پر چین وگشاد و کفش ساقه بلند به پا کرده است. در پالمیر سوریه نیز چنین آثاری کشف شده‌است. در هاترا (hatra) (الحضر) در کنار دجله دو مجسمه بسیار زیبا کشف شده که لباس اشکانی در بردارد و گریشمن آن‌ها را پادشاهان هاترا معرفی کرده‌است. در موزه بغداد مجسمه‌ای از سناتروک (اشک دهم) دیده می‌شود که نشان می‌دهد که این پادشاه لباسی بلند و شلواری بلند و کفشی ساقه بلند بر تن دارد و مجسمه دیگری که از یک پادشاه اشکانی کشف شده دارای کلاهی مخروطی شکل است. متاسفانه آثار بسیار زیادی از دوره اشکانی در موزه بغداد، دمشق، آرمیتاژ (روسیه)، لندن، پاریس دیده می‌شود که این آثار نحوه زندگی و لباس پوشیدن این قوم را نشان می‌دهد. اما درمورد کاخ‌های سلسله اشکانی باید گفت که آن‌ها مانند هخامنشیان به کاخ‌سازی توجه نداشتند و هنوز خوی صحراگردی سکائی را با خود داشتند. از میان بناهای دوره اشکانی که به عنوان کاخ استفاده می‌نمودند سه بنای معروف هنوز باقیست ولی به شکوه آثار هخامنشی نمی‌رسد. معروفترین آن‌ها عبارتند از کاخ نسا در عشق آباد ترکمنستان و کاخ «هاترا» در نزدیکی بغداد در خارج از محدوده ایران زمین واقع هستند. کاخ کوه خواجه در کنار دریاچه سیستان و بلوچستان در شرق ایران از همه معروفتر است. در مجموع تاثیر معماری غربی در بنای کوه خواجه سیستان مشهود است مانند موزائیک‌کاری‌های کف سالن‌ها که مخصوص روم شرقی است. پیکرسازی و نقش برجسته‌ها از جنبه هنری سبک سلوکی و یونانی دارد. نمونه آن مجسمه مفرغی است از یک مرد اشکانی است که در موزه ایران باستان موجود است که د رآن خصوصیات هنر یونانی کاملآً آشکار است.

  امتیاز: 0.00