منو
 صفحه های تصادفی
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، فصل پنجم، حق حاکمیت ملت و قوای ناشی از آن
زهد فاطمه علیهاسلام
هشدار به عالمان
زمان مطلق
بیعت شکنی سفیانی
حجاج بن یوسف ثقفی
عوامل موثر در یگانگی گروه
یک پریسکوپ بسازید
سیلاب به زبانی ساده
تیره لاله
 کاربر Online
381 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 10 آبان 1389 [10:30 ]
  باتری انبارشی
 

باتری انبارشی

از کنش شیمیایی برای تولید الکتریسیته در پیل انبارشی سربی یا باتری انبارشی – نوعی باتری که برای تولید جریان در اتومبیل و رادیو های قابل حمل به کار می رود – نیز استفاده می شود . در این نوع پیل الکتریکی ، تعدادی الکترود مثبت و به همان تعداد الکترود منفی وجود دارد که با تیغه های چوب یا لاستیک سخت از هم جدا شده اند . الکترولیت ، سولفوریک اسید است . وقتی صفحه ها بار دار و آمادۀ تأمین جریان هستند ، الکترود های مثبت از پر اکسید سرب تشکیل شده اند ، و الکترود های منفی سرب اسفنجی هستند . در بعضی باتری های انبارشی سربی ، سرب اسفنجی در سوراخ های موجود در صفحه ها قرار دارند . در پیل انبارشی سربی ، الکترون ها به همان صورت آزاد می شوند که در پیل خشک . بر اثر مرور زمان هم پر اکسید سرب و هم سرب اسفنجی به سولفات سرب تبدیل می شوند ، کنش شیمیایی متوقف می شود و دیگر جریان الکتریکی وجود ندارد . اما لازم نیست پیل را دور بیندازیم . می توان با شارژ کردن مجدد آن با چشمۀ خارجی جریان الکتریکی ، آن را به وضعیت اولیه در آورد . با ورود جریان به پیل ، پر اکسید سرب روی نیمی از الکترودها و سرب اسفنجی روی نیم دیگر تشکیل می شود . در اتومبیل ، مولد خاص متصل به موتور ، تا زمانی که موتور کار می کند ، باتری انبارشی را شارژ می کند . اما این فقط یک مورد خاص است .

تصویر


جریان الکتریکی حاصل از کنش شیمیایی برای استفاده در مدار های خانگی مناسب نیست ، زیرا جریان برای چند ساعت و در هر روز مورد نیاز است . همین طور این جریان برای موتور های توانمندی که در صنعت به کار می روند توان لازم را ندارد ، علاوه بر آن نمی تواند گرمای شدید لازم برای کوره های الکتریکی را تأ مین کند . برای تولید جریان شدید یا جریان ثابت برای دوره های زمانی طولانی ، باید از وسیله ای استفاده کنیم که به مولد الکتریکی معروف است .

  امتیاز: 0.00