منو
 کاربر Online
1652 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 10 آبان 1389 [09:30 ]
  باتری انبارشی
 

باتری انبارشی

از کنش شیمیایی برای تولید الکتریسیته در پیل انبارشی سربی یا باتری انبارشی – نوعی باتری که برای تولید جریان در اتومبیل و رادیو های قابل حمل به کار می رود – نیز استفاده می شود . در این نوع پیل الکتریکی ، تعدادی الکترود مثبت و به همان تعداد الکترود منفی وجود دارد که با تیغه های چوب یا لاستیک سخت از هم جدا شده اند . الکترولیت ، سولفوریک اسید است . وقتی صفحه ها بار دار و آمادۀ تأمین جریان هستند ، الکترود های مثبت از پر اکسید سرب تشکیل شده اند ، و الکترود های منفی سرب اسفنجی هستند . در بعضی باتری های انبارشی سربی ، سرب اسفنجی در سوراخ های موجود در صفحه ها قرار دارند . در پیل انبارشی سربی ، الکترون ها به همان صورت آزاد می شوند که در پیل خشک . بر اثر مرور زمان هم پر اکسید سرب و هم سرب اسفنجی به سولفات سرب تبدیل می شوند ، کنش شیمیایی متوقف می شود و دیگر جریان الکتریکی وجود ندارد . اما لازم نیست پیل را دور بیندازیم . می توان با شارژ کردن مجدد آن با چشمۀ خارجی جریان الکتریکی ، آن را به وضعیت اولیه در آورد . با ورود جریان به پیل ، پر اکسید سرب روی نیمی از الکترودها و سرب اسفنجی روی نیم دیگر تشکیل می شود . در اتومبیل ، مولد خاص متصل به موتور ، تا زمانی که موتور کار می کند ، باتری انبارشی را شارژ می کند . اما این فقط یک مورد خاص است .

تصویر


جریان الکتریکی حاصل از کنش شیمیایی برای استفاده در مدار های خانگی مناسب نیست ، زیرا جریان برای چند ساعت و در هر روز مورد نیاز است . همین طور این جریان برای موتور های توانمندی که در صنعت به کار می روند توان لازم را ندارد ، علاوه بر آن نمی تواند گرمای شدید لازم برای کوره های الکتریکی را تأ مین کند . برای تولید جریان شدید یا جریان ثابت برای دوره های زمانی طولانی ، باید از وسیله ای استفاده کنیم که به مولد الکتریکی معروف است .

  امتیاز: 0.00