منو
 صفحه های تصادفی
آتشکده چه شکلی دارد
امام علی علیه السلام و نامرغوب ترین خرما
آناتومی
تیره خرمالو
دوره پس از فوت شاه اسماعیل دوم تا اول کار آمدن سلطان محمد
روشنایی چشمه ها
نامگذاری آلکانها به روش آیوپاک
روند تغییرات انرژی یونیزاسیون
اعلام ازدواج فاطمه و امام علی علیهماالسلام
پنیر پارمسان
 کاربر Online
397 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه خلاقيت ارسال ها: 224   در :  دوشنبه 11 مرداد 1389 [08:47 ]
  تکنیک بهبود بخشیدن ... به
 

این تکنیک مشابه تکنیک` کاربردها ... برای` است فقط باید بدانیم که تکنیک کاربرد برای زمانی به کارمی رود که ما روی یک چیز یا آیتم متمرکز می شویم و کارکردهای متعددی را برای آن مطرح می کنیم که متعدد و مرکب هستند و متفاوت از کارکرد اصلی آن چیز می باشند اما در تکنیک بهبود بخشیدن به ما می خواهیم کارکرد یک چیز را زیاد کنیم وبهبود ببخشیم و محدود شی یا موضوع نمی شود . در ابتدا باید به وجوه مشترک اشیا و از طرف دیگر به تنوع و دگرگونی آن ها بیندیشیم که ممکن است کسی به فکرش نرسیده باشد که این تنوع و تغییرات امکان پذیر باشند به طور مثال یک فنجان قهوه را در نظر بگیرید که همیشه یک مثال کلاسیک و رایج است . تکنیک بهبود بخشی ، این پیشنهاد ها را مطرح می کند :
- این فنجان چند تا دسته داشته باشد – طوری باشد که لیز نخورد – اگر افتاد ضد ضربه باشد و نشکند – آنقدر در حد خودش زیبا باشد که از آن به عنوان دکور استفاده شود – وقت خواستیم آن را در سطح صاف میز هل بدهیم – خودش چای یا قهوه را دم کند – طوری باشد که خودش خودش را تمییز کند و بشوید و غیره ....
- ایده های بهبود بخشی باید فراتر از چیزهایی باشد که خیلی واضح هستد و به راحتی به ذهن متبادر می شوند . یا برای کالایی مانند کتاب می توان ایده های بهبود بخشی را این گونه مطرح کرد : وزن آن کم باشد و سبک باشد – تصاویر رنگی بیشتری داشته باشد – ظاهر و نمای زیباتری داشته باشد – بنابر این ما می توانیم به ایده ها ی بهتری هم دست یابیم شامل : کتاب هایی درست کنیم که به جای این که ما آن ها را بخوانیم ، خودشان بخوانند و ما گوش کنیم – کتاب هایی با تصاویر سه بعدی داشته باشیم تا تصاویر واقعی در اختیار داشته باشیم – کتاب ها ، بخش های دشوار و سخت تر خودشان را شرح دهند و بهتر است که حاشیه داشته باشند . این تکنیک را می توان به غیر از اشیا به امور دیگری نیز تعمیم داد و از آن در سایر موقعیت ها استفاده کرد به طور مثال 10 را ه برای بهبود بخشی یک دانشکده را بنویسید یا 10 ایده برای اینکه گردشگاه های تفریحی بهبود یابند یا سیستم جاده ها تغییر کند یا 10 ایده برای بهبود روابط بین زوج ها یا فرزندان و یا اولیاء و ... بدهید .

البته این ایده ها به این علت که ما دیگر با اشیا سرو کار نداریم ، خیلی سخت تر و البته استادانه تر خواهند بود و لذا به تغییر در عقاید و نگرش ها و رفتار و کلاً امور نامحسوس زندگی بشری نیاز دارند و گذشته از این ها، ما نیاز داریم که تغییراتی را در فن آوری ، صنعت و فیزیک اشیا یا امور را هم ایجاد کنیم به طو رمثال با یک کار ساده مانند چسب زدن به یک قطعه ی چوب یا تیوپ یک ماشین نمی توان مساله را به راحتی حل کرد چرا که ما به تغییرات جدی تر و همراه با تکنولوژی و.. نیازمند هستیم و این کارهای ساده دیگر مفیدنیستند .گاهی ما می خواهیم امور انتزاعی یا فراتر از پدیده های ملموس را بهبود بخشیم مانند هنر یا نوشتن تاریخ یا به کارگیری ارزش های شخصی در زندگی مان را مد نظر داریم ، در تمام این موارد یک مفصل بندی یا جداسازی را باید لحاظ کنیم مثلاً در مورد یک فنجان قهوه چه چیزهایی باید جداگانه بررسی شوند و فرضاً چه چیزی در فنجان قهوه کم است یا اگر نباشد بهتر است ؟ در مورد گردشگاه های تفریحی چطور؟
آیا شما یا اکثر مردم از چنین جاهایی خوشتان نمی آید؟ چگونه باید این بدنه ی فکری شما که ناکافی به نظر می رسد به صورت کامل و البته به شکل اجرایی در بیاید؟ چه چیزی می تواند آن را عالی و کامل کند؟ دوباره به یاد بیاورید که چرا آن ها ناکافی هستند؟ مثلاً فنجان قهوه را دوباره د رنظر بیاورید ، دانشکده را هنر را و هر آنچه را که ممکن است در واقعیت خوب و مناسب یا رضایت بخش باشند ولی راه هایی را برای بهبود بخشی آن ها جستجو کنید و از سرزنش یا انتقاد نترسید. در فکر دو نقطه ی مقابل مانند این عبارت نباشیدکه می گوید این یا خوب است یا بد . این چنین نگرشی باعث می شود که شما در فکر کردن کند و آرام حرکت کنید و بهبود بخشی رخ ندهد . مثلاً در ارتباطات بین فردی خیلی می شنویم که : این خیلی بد است یا وحشتناک است . فکر کنید چه چیزی این ارتباطات بد و نامناسب است؟ بنابراین شما باید حساس باشید و مستعد و آماده ی تغییر نیز باشید زیرا در درون فکر آدمی ، عنصر و اندیشه ی اصلاح و تغییر وجود دارد . د رروابط بین فردی انعطاف داشته باشید . یک دفعه به یک رستوران با یورش و حمله نروید و یک دفعه نگویید که فرضاً این چه غذایی است ؟ یا ناگهان نزد کارفر مای خود نروید و نگویید که روش مدیریتی او خوب نیست یا بهترین دوست خود را خطاب نکنید که : شخصیت تو بد است و خودخواهی و خودت را تغییر بده !
خودتان تلاش کنید و اصلاحات را انجام دهید به طور مثال برای موارد ذیل بیندیشید و حد اقل 10 راه معمولی که باید اصلاح شوند را بنویسید . این اصلاحات را در یک یا 2 جمله بنویسید که چرا باید بهبود یابند؟
-دفترچه تلفن – موزه ها – چراغ خواب –قلم و غیره . برای یک چیز فکر کنید که چطور می شود آن را ساده کرد؟ از پیچیدگی آن جلوگیری کرد ؟کاربرد نو و مثمر ثمری را برای آن ایجاد کرد؟ چگونه می توان قیمت آن را کاهش داد؟ آن را برای استفاده ساده تر کرد؟ چگونه می توان ایمنی را افزایش داد؟ ظرفیت و توان آن را چگونه می توان بالاتر بردو آن را کاربردی تر کرد؟ این که دوام بیشتری داشته باشد یا نمای بهتری ، دسترسی آن برای همگان آسانتر شود، کارکرد آن بیشتر شود ، کارکرد آن درستر و کامل تر شود، انعطاف آن بیشتر شود سبکتر یا سنگین تر شود ، کوچکتر یا بزرگتر شود ، قدرت بیشتری داشته باشد ، آثار زیانبار آن کمتر شود ، ظریف تر شود یا شکل بهتری داشته باشد ، تقاضای بیشتری را داشته باشد مانند افزایش بو یا مزه مثلاً در یک ماده خوردنی و... یا احساس خوب در افراد ایجاد کند، حس روانی بهتری را فراهم آورده ، قابل فهم تر باشد، از نظر هیجانی مناسبتر باشد مانند این که شادی آفرین باشد ، لذت آفرین شود ، کوتاه باشد و پرمعنا ، شسته رفته باشد، به آرمان ها و اهداف عالی کمک فوری نماید ، قابل حمل باشد ، به راحتی پاک و شسته شود، بی صداتر باشد و غیره .
و این را به یاد داشته باشید که در زندگی امروز بشر به خاطر شلوغی ، سرو صدا، انبوه اطلاعات ، گرفتن تصمیمات دشوار و غیره آنقدر زیاد هستند که ذهن شما می تواند درباره ی آن ها فکر کند و راه های بهبود بخشی آن ها را دریابد .

  امتیاز: 0.00