منو
 صفحه های تصادفی
مقدمات ولادت حضرت زهرا علیهاسلام
جن
سرگرمیهای آموزشی برای کودکان
اصل لوشاتلیه
دی‌ساکاریدها
دارکوب بلوطی
نقش غذاهای دریایی در بدن
دلایل وقوع جنگ جهانی اول
رابطه دین با فرهنگ
حد دنباله
 کاربر Online
585 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زمین شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 513   در :  دوشنبه 04 مرداد 1389 [14:54 ]
  نقشه زمین‌شناسى دماوند
 

نقشه زمین‌شناسى دماوند براى شناسایى نقاط خطرخیز و احتمال آتشفشانى شدن و رفتارسنجى آن تهیه مى‌شود.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر جلیل قلمقاش، مدیر زمین‌شناسى منطقه‌یی سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات ‌معدنى کشور خاطرنشان کرد: با توجه به ضرورت اطلاع کامل افکار عمومى و مسوولان در خصوص روند فعالیت‌هاى این قله آتشفشانى، تهیه نقشه زمین‌شناسى قله دماوند در دستور کار مدیریت زمین‌شناسى منطقه‌یی سازمان قرار گرفته است.

وى با اشاره به اینکه نقشه موردنظر در مقیاس یک ‌بیست‌ و ‌پنج‌هزارم و با اولویت مخاطرات آتشفشان‌هاى نیمه‌ فعال کشور تهیه مى‌شود، افزود: روش کار، مشابه تهیه نقشه‌هاى زمین‌شناسى کاربردى دیگر است و تنها تفاوت موجود اولویت مخاطره آتشفشان است.

قلمقاش خاطرنشان کرد: بسیارى از نقشه‌هاى زمین‌شناسى با اولویت شناسایى مناطق داراى پتانسیل معدنى تهیه مى‌شوند در حالى که شناسایى نقاط خطر‌خیز و احتمال آتشفشانى شدن و رفتارسنجى دماوند اولویت اصلى این نقشه به شمار مى‌آید.

مدیر زمین‌شناسى منطقه‌یى سازمان زمین ‌شناسى و اکتشافات ‌معدنى کشور با ابراز امیدوارى از تهیه نقشه‌ زمین‌شناسى دماوند تا پایان سال جارى گفت: در تهیه این نقشه تلاش مى‌شود با شناخت تاریخچه دقیق فعالیت‌هاى آتشفشانى دماوند در گذشته، اطلاعات لازم را براى پیش‌بینى رفتار آن در آینده در اختیار زمین‌شناسان دیگر قرار دهیم.

قلمقاش افزود: قله دماوند علاوه بر این‌که جزو جوان‌ترین آتشفشان‌هاى ایران است به عنوان بلندترین قله خاورمیانه هم محسوب مى‌شود و داراى ساختار زمین‌شناسى خاصى هم هست.

وى با بیان اینکه این آتشفشان نزدیک تهران است و همواره گاز از دهانه آن خارج مى‌شود، گفت: خارج‌ شدن گاز همواره این سئوال را براى مردم به وجود مى‌آورد که آیا دماوند یک روز فعالیت آتشفشانى خود را آغاز مى‌کند یا خیر و این درحالی است که شکل‌هاى دیگر مخاطرات طبیعى از جمله آتشفشان و زلزله نیز همواره تهران و ساکنانش را تهدید مى‌کند.

مدیر زمین‌شناسى منطقه‌یى سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات ‌معدنى کشور با بیان اینکه دماوند جزو آتشفشان‌هاى جوان و نیمه فعال ایران محسوب مى‌شود، گفت: باید پایش دقیقى از فعالیت‌هاى دماوند شامل شدت و مقدار گازهاى خروجى از دهانه، دما و ترکیب چشمه‌هاى اطراف دامنه، لرزه‌نگارى داشته باشیم تا فعالیت احتمالى آن در آینده قابل پیش‌بینى باشد.

انتهای پیام

  امتیاز: 0.00