منو
 صفحه های تصادفی
هنر و معماری هخامنشی
ویلفردو پارتو
کاربر:سامانتا
جمسونیت
بحرین
ستایش رسول خدا از ابوطالب
انواع فرایندهای رودخانه‌ای
بنای مسجد برای علی و حسن و حسین علیهم السلام
محدودیت عقل و علم
زمانبندی نوبت گردشی
 کاربر Online
404 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه خلاقيت ارسال ها: 224   در :  سه شنبه 15 تیر 1389 [08:04 ]
  تکنیک ایجاد انگیزه
 

انگیزه ، حیطه ی بسیار وسیعی را در بر دارد . ما با انگیزه ، نظرات و ایده هایی را مطرح می کنیم به این دلیل که امکان رخ دادن یک سری از اتفاقات را در ذهنمان ایجاد می کنیم . عباراتی را به کار می بریم مانند: اگر ... می شد؟ ... آن وقت چه اتفاقی می افتاد؟ ... فرض کنید... یا چه می شداگر....؟ این عبارات ، برای طرح نظرات معقولی که فعلاً موجودند ، کافی اند . انگیزه ها دو منشا دارند . انگیزه هایی که پدید می آیند ولی هیچگاه به عنوان انگیزه در نظر گرفته نمی شوند و انگیزه هایی که ممکن است به طور اتفاقی یا تصادفی یا بر اثر اشتباه رخ دهند و حتی ممکن است چنین انگیزه هایی باعث شوند که فکر ما هم تغییر کند . هم چنین عباراتی وجود دارند که انگیزه محسوب نمی شوند اما می توان آن ها را مانند انگیزه در نظر گرفت .این در صورتی است که شنونده ، خودش بخواهد چنین برداشتی از آن ها داشته باشد و چنین عباراتی ممکن است هم جدی باشند و هم احمقانه مثلاً کسی چیزی می گوید با آن موافق نیستید شما حق دارید که مخالفت کنید و همین می تواند باعث تمام شدن بحث شود اماراه دیگری برای برخورد با آن موضوع به عنوان یک انگیزه هم وجود دارد . این کار را می توانید هم قبل از قضاوت و داوری انجام دهید و هم بعد از آن . می گویند که در دهه 1930 یک فردی پیشنهاد داد که برای سرنگون کردن هواپیما ها، از موج رادیویی استفاده کنیم و طبعاً به خاطر این که موج رادیویی خیلی ضعیف است ، ایده اش فراموش شد اما بعداً در مورد همین ایده فکر کردند و به این فکر افتادند که استفده از امواج رادیویی بتواند در شناسایی هواپیماهای دشمن مفید باشدو این گونه بود که فکر ساختن رادار شکل گرفت . بنابراین می توان هر ایده ای را به عنوان انگیزه در نظر گرفت و راه هایی برای ایجاد انگیزه وجود دارد .

الف – روش گریز

این روش ، راه آسان ایجاد انگیزه است . چیزهایی زیادی وجود دارند که ما آنها را می دانیم و بدیهی به نظر می رسند اما این که فنجان دسته دار و ما آن را مفروض می دانیم . گاهی ویژگی های مفروض ، آشکارند مثلاً مفروض است که کفش ، دارای تخت است و یا پاشنه ی آن پارا قدری بالاتر می آورد .بنابراین در مرحله یبعدی باید از چیزی که مفروض می دانیم فرار یا گریز کنیم یعنی باطل کردن ، نفی کردن ، انکار آن .فرضاً ما می دانیم که رستوران ها غذا دارند . حال اگر غذا نداشته باشند چه ؟ مرحله و گام بعدی حرکت است . مردمی را تصور کنید که در رستوران نشسته اند و از غذا خبری نیست و آنها دفعه ی بعد که به این رستوران می روند یادشان می آید که باید با خود به آنجا ساندویچ ببرند لذا این ایده به ذهن می رسد که رستوران ها مکان خوبی برای رفتن به پیک نیک ها و گردش های داخل شهری است .فرض کنید رستوران ها برای غذایی که به مشتریان خود می دهند پولی از آن ها می گیرند و حالا اگر رستوران ها پولی نگیرند چه ؟ شاید هم رستوران ها بتوانند به جای پول غذا، بابت وقتی که به شما اختصاص می دهند پولی بگیرند . یعنی برای هر دقیقه که آنجا می مانید باید پولی بدهید ولی غذا مجانی است . نتیجه این که مشتریان دایمی می توانند زمان طولانی تری در آنجا بنشینند و فقط یک فنجان قهوه سفارش دهند . در عوض ، این رستوران ها به جای این که برای تامین هزینه های عمومی خود ، قیمت قهوه را خیلی گران کنند ، آن را به قیمت ارزان می فروشند اما وسط هر میز ، یک نوع پارکومتر یا زمان سنج کار بگذارند تا پول زمان و وقتی را که مشتری آنجا نشسته است، حساب کند . یا این که فرض کنید در همین رستوران ، غذا می دهند اما بشقاب و چنگال و.. را خودتان باید ببرید و چون نمی توانید همیشه این کار را انجام دهید آنها نام شما را روی آن می نویسند و... اکنون شما تمایل پیدا می کنید که همیشه به همان جا بروید ... استفاده از تکنیک گریز ، آسان است اما مشکلاتی هم دارد .گاهی این تکنیک ، مانع از ادامه ی یک مسیر می شود .فرض کنید اگر شما نتوانید با ماشین خود به محل کار خود بروید در آن صورت چه می کنید؟ از اتوبوس یا مترو استفاده می کنید .یعنی اگر امکانی را از دست بدهیم باید در پی یافتن امکان دیگری باشیم . ما می توانیم مسیرهای دیگری را جدا از همین انگیزه در پیش بگیریم مثلاً می توان تصور کرد که برای انجام کار صبر کرد تا کار را برای شما د رخانه بیاورند یا می توانیم تصور کنیم که مجبور هستیم که برای رفتن به سر کار خود به خارج از شهر برویم و رانندگی کنیم به جای این که در داخل شهر رانندگی کنیم . همین موضوع ، خودش ممکن است این فکر را القا کند که در هنگام صبح ، رانندگی فقط در بیرون از شهرها مجاز است و این فکر ممکن است ایده ی انتقال محل کار را به اطراف شهرها تقویت کند .

ب- روش ساختن جای پا :

بعضی از مردم د رایجاد انگیزه فکر می کنند که اول باید جایگاه فکر یا ایده ی را بدانند تا بتوانند انگیزه ای ایجاد کنند که به آن جا کشانده شوند و این کار ارزش ندارد . انگیزه باید جسورانه و عملی باشد و شما نباید از قبل از ایده ای داشته باشید که انگیزه ، راهنمای شما در رسیدن به آن باشد .فرض کنید می خواهید از نهر آبی رد شوید و اولین کار این است که سنگ بزرگی را بردارید و وسط آب بیندازید و بعد جای پایی درست کنید . می بینید که ساختن جای پا و از طرفی استفاده از آن ، با هم تفاوت دارند . یک راه برای این که بدانید انگیزه های شما چقدر انگیزه بخش و قابل اجرا هستند یا نه این است که بدانید چه تعدادی از آن ها را می توانید با موفقیت انجام دهید؟ منظور از انگیزه ، رسیدن به ایده هایی است که پی از این نداشته ایم ، نه این ایده های فعلی خود را نگه داریم .

  امتیاز: 0.00