منو
 کاربر Online
1358 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه خلاقيت ارسال ها: 224   در :  یکشنبه 23 خرداد 1389 [13:29 ]
  نقد تکنیک انتخاب های جایگزین
 

در این تکنیک عنوان می شود که فرد به دنبال راه هایی باشد تا از آن طریق به صورت های دیگری به اهداف خود برسد .این راه کارها ممکن است در مدت زمان کوتاهی پیدا شوند و یا ممکن است دستیابی به آن ها کمی طولانی باشد اما همین که فکر در جریان باشد ، این کار ارزشمند است زیرا بالاخره راه های دیگری به ذهن متبادر می شود و این نظر درست است .
دوبونو این واقعیت را به خوبی دریافته است که انتخاب راه ها نیازمند زمان هستند و پیدا کردن راه های جدید به معنای این نیست که راه های فعلی را کنار بگذاریم . اگر جامعه ای در روش های خود موفق است دلیلی ندارد که راه های دیگری را انتخاب کند که هنوز ساز و کار آن ها مشخص نشده اند . این قانون تجربیات شخصی یا اجتماعی است که راه های مناسب را تداوم می بخشند زیراآنها از آن طریق به موفقیت هایی دست یافته اند .موضوع این است که به ذهن خود انعطاف بدهیم و علی رغم این که ازوضع کنونی رضایت داریم تلاش کنیم که سودمندی روش های خود را ارتقا بخشیم. البته گاهی اوقات راه ها محدودتر هستند زیرا شرایط آن امور به گونه ای هستند که محدودیت در ذات آنها با توجه به شرایط اجتماعی حاکم است .ممکن است برای جامعه ای که امکانات فن آوری بالایی دارد ، تغییرات در تولید یک محصول کار چندان دشواری نباشد مثلاً تولید انواع گوناگون خودرو با قابلیت های مختلف ، برای کشور آلمان کار بسیار ساده ای است و همین کار برای کشوری که صنایع خودرو تازه به آن جا رفته است فوق العاده کار دشواری است و با شعار امید و افکار مثبت و غیره به تحول و موفقیت در زمان کوتاه منجر نخواهد شد .ظرفیت و امکانات هر فرد یا اجتماع است که این انعطاف را فراهم می کند اما این بدان معنا نیست که تغییر برای چنین نمونه هایی که اشاره شد امکان پذیر نباشد . با مرور زمان و با تلاش و سرمایه گذاری و سایر عوامل می توان به رشد دست یافت به ویژه اگر جامعه ای عزم و اراده برای پیشرفت داشته باشد که نمونه ی آن کشور چین است که بعد از جنگ جهانی دوم و با گذشت چند دهه تلاش و استمرار در تفکر خلاق و عزم ملی به این هدف دست یافت .موضوع مهم در چنین مواردی ، سودمندی آن ایده یا فعالیت است .طبیعتاً اگر روش های معمول نیازهای فرد یا جامعه را برطرف می کند می باید از همان روش ها به علاوه ی روش هایی که در مورد آن ها به مرور زمان اندیشیده خواهد شد استفاده کرد . اگر راهی نا آشنا و مبهم باشد، می باید سودمندی آن به اثبات برسد تا از آن بهره برد.
تعیین هدف و تعریف دقیق از آن و ارتباط آن با نیازهای آینده خیلی تعیین کننده و مهم است . سودمندی فقط به معنای سود داشتن نیست بلکه ملاحظات فرهنگی و اجتماعی را می باید در نظر داشت به طور مثال آموزش از راه دور با رایانه طرحی عملی است که در کشورهایی اجرا می شود اما در فرهنگ های سنتی تر یا شرقی تر مانند ایران ، آموزش فقط یک بخش از طرح تعلیمات است و پرورش در یک جایگاه مهمتری قرار دارد . تعلیم وتربیت در ایران همواره به صورت مشترک همراه بوده اند و بررسی تاریخچه ی آموزش و پرورش نشان می دهد که پرورش و آموزش اخلاق و تربیت و آماده سازی دانش آموزان از زمان مکتب خانه ها تا کنون ، جایگاه ویژه ای در بین خانواده های ایرانی داشته است و ممکن است علی رغم سودمندی در برخی امور، اجرای طرح آموزش از راه دور با مخالفت های جدی مواجه شود و تنها با گذر زمان و مقبولیت آن طرح توسط جامعه و خانواده اجرای آن میسر می باشد . امور اخلاقی ، مذهبی ، فرهنگی و قومی و شرایط روانی اجتماع یا روح ملی یک جامعه ، بخشی است که این سودمندی ها را معنا می دهد به طو رمثال اگر ایده ای به ذهن می آید که فرضاً حوله ای درست کنیم که بدون آب ، هنگامی که صورت خود را خشک می کنیم ، خودش دست و صورت را پاکیزه کند و مرطوب باشد ، در جامعه ای که پاکیزگی و بهداشت با عقاید مذهبی و طهارت گره خورده است و آب معنای خاصی دارد ، نمی تواند طرح جایگزین مناسبی باشد هر چند که فرضاً موجب صرفه جویی شود یا ارزان باشد و غیره . این گونه ملاحظات است سودمندی ها را با توجه به شرایط هر جامعه یا ملتی تعیین می کند یا زمانی که انرژی های فسیلی مانند نفت رو به اتمام هستند سودمندی و جایگزینی در طراحی خودروها، موجب طرد سرعت خودرو می شود در حالی که اکنون سرعت از ضروری ترین شاخص های یک خودرو خوب است اما مثلاً در خودرو های خورشیدی ، ارزان بودن مفهوم جدید و جا افتاده تری محسوب می شود تا سرعت خودرو .

  امتیاز: 0.00