منو
 کاربر Online
1088 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه خلاقيت ارسال ها: 224   در :  چهارشنبه 05 خرداد 1389 [12:42 ]
  تمرکز خاص
 

خلاقیت دارای 2 نوع کاربرد وسیع است :

1-خلاقیت روزمره : این نوع خلاقیت مستلزم نگرش ها،انگیزه ها و عاداتی است که دارای خلاقیت است . دراین مورد ، خلاقیت به صورت بخشی از مهارت فکری مشخص در می آید .گاهی هم ممکن است ابزارهای منظم خلاقیت به کار برده شوند .از خلاقیت ، به هنگام نیاز استفاده می شود .در یافتن راه کارها و نیز یافتن راه کارهای بیشتر ، تمایلی وجود دارد .در اینجا، کوششی در کار است تا از روش کلاه سبز و کلاه زرد استفاده شود.تامل خلاق و تمرکز ساده ، بخش هایی از خلاقیت روزمره هستند.

2-تمرکز خاص : در این مورد ، نوع تمرکز مشخص است .این تمرکز را فرد یا گروهی که دست اندر کار تفکر خلاق اند، تعیین می کند یا ممکن است انتخاب آن به گروه محول شود.این ها موضوعاتی هستند که در بخش کاربردها به آن ها خواهیم پرداخت .
نکته ی مهم این کار خلاق مشخص است یعنی نوعی تمرکز خلاق در میان است .

برخی از افراد خلاق، به میزان زیادی از مهارت خلاقیت بهره مند هستند ولی نمی دانند این مهارت را کجا به کار ببرند.برخی دیگر از افراد خلاق فکر می کنند که داشتن تمرکز مشخص جدی ، فکر آن ها را محدود خواهد کرد و در نتیجه ، ترجیح می دهند که بدون به کارگیری تمرکز خاصی و تنها با اتکا به الهامات خود، دست به عمل بزنند.خیلی از مدیران و سایر افراد به راحتی می توانند تکنیک های منظم تفکر جانبی را به کار برند اما درک تمرکز خلاق، برای آن ها بسیار مشکل است .این کار معمولآً به طریقی ، ضعیف و ناکارآمد انجام می گیرد. با این حال ، مهارت خلاق بدون تمرکز ، تاثیر زیادی ندارد .مشکل این است که بیشتر متفکران این گونه آموزش دیده اند که در برابر مسایل و مشکلات ، واکنش نشان دهند اما زمانی که مساله ای در کار نباشد و چیزی هم بخواهیم در برابرش واکنش نشان دهیم وجود نداشته باشد، آن گاه چیزی که توجه ما را به خود جلب کند نیز وجود نخواهد داشت .توان تشخیص و تعریف تمرکز خلاق ، اصولاً بخشی از مهارت تفکر خلاق است .

  امتیاز: 0.00