منو
 کاربر Online
806 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زیست شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 164   در :  شنبه 25 اردیبهشت 1389 [14:11 ]
  استرویدهای آنابولیک
 

استرویدهای آنابولیک ترکیب‌هایی ساختگی هستند که ساختمان آن‌ها شبیه تستوسترون، هورمون جنسی مردانه، است. آن‌ها واکنش‌های ساختی (آنابولیک) را افزایش می‌دهند که بر اندازه‌ی ماهیچه‌ها می‌افزایند. ورزشکاران، به ویژه وزنه‌برداران، از دهه‌ی 1990 به تزریق تستوستورن برای به دست آوردن قدرت بیش‌تر روی آوردند. وقتی استروییدها غیر قانونی شدند، ورزشکاران به مواد طبیعی دیگری روی آوردند که در آزمایش خون شناسایی نشوند.
هورمون رشد انسان (HGH یا سوماتوتروپین) و اریتروپویتین مواد غیرقانونی دیگری هستند باعث تقویت توانایی ورزشکارن می‌شوند. هورمون رشد اندازه ماهیچه‌ها را در بزرگسالان افزایش می‌دهد و اریتروپویتین بر توانایی حمل اکسیژن خون می‌افزاید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زیست شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 164   در :  شنبه 25 اردیبهشت 1389 [14:14 ]
  استروییدهای آنابولیک چگونه کار می‌کنند
 

هورمون‌های استروییدی در چربی محلول هستند و بنابراین می‌توانند از غشای سطحی سلول‌ها بگذرند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که استروییدهای آنابولیک به هسته‌ی سلول وارد می‌شوند و سلول را وادار می‌کنند تا ژن‌هایی را `بخواند` که رمز پروتیین‌های ماهیچه‌ای، آکتین و میوزین، را در خود دارند. ورزشکاران علاوه بر افزایش اندازه‌ی ماهیچه‌ها می‌تواند به مدت بیش‌تری تلاش کنند و حس ستیزه‌جویی بیش‌تری که در آن‌ها به وجود می‌آید، ممکن است به رقابت آن‌ها کمک کند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زیست شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 164   در :  شنبه 25 اردیبهشت 1389 [14:15 ]
  پی‌‌آمدهای استرویدهای آنابولیک
 

استفاده از استرویدهای آنابولیک ناجوان‌مردی و خطرناک است. برای این که یک ورزشکار اثر تقوین کننده ماهیچه را به دست آورد، باید 10 تا 40 برابر مقدار عادی تزریق کند که ممکن است اثرهای جانبی برگشت ناپذیری داشته باشد. نشانه‌های استفاده نابجا از استروییدها عبارت است از:
آکنه، ناتوانی جنسی، ناباروری، دیابت، بیماری قلبی و حتی سرطان کبد.
بررسی مردانی که استروید آنابولیک مصرف کرده بودند نشان داده است که اندازه‌ی بیضه‌های چنین افرادی ممکن است تا بیش از 40 درصد کاهش یابد. تعداد اسپرم‌های آن‌ها نیز به همین اندازه کاهش می‌یابد. ورزشکاران زنی که استرویید آنابولیک مصرف می‌کنند، عادت ماهانه‌ی کم‌تری دارند و ممکن است ویژگی‌های مردانه‌ای، مانند موی فراوان بر بدن و صدای کلف‌تر، از خود بروز دهند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زیست شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 164   در :  یکشنبه 02 خرداد 1389 [15:08 ]
  استروئیدهای آنابولیک چه موادی هستند؟
 

استروئیدهای آنابولیک مواد مصنوعی هورمون‌مانند هستند که در دهه‌ی 1930 میلادی برای درمان کم‌کاری غده‌های جنسی مردان ساخته شدند. در این بیماری بیضه‌ها به مقدار کافی تستسوسترون(مهم‌ترین هورمون جنسی مردان) تولید نمی‌کنند. در نتیجه رشد ونمو و رفتارهای جنسی بیمار مختل می‌شود. کاربرد اصلی این مواد در پزشکی، درمان به تأخیر افتادن بلوغ ، برخی ناتوانی‌های جنسی و کاستن از سرعت تحلیل رفتن بدن در عفونت HIV (ویروس ایدز) و بیماری‌های دیگر است.

در دهه‌ی 1930 میلادی دانشمندان دریافتند استروییدهای آنابولیک می‌توانند رشد ماهیچه‌های اسکلتی را در جانوران آزمایشگاهی تقویت کنند. پس از این کشف، نخست وزنه‌برداران و بدن‌سازان و سپس ورزشکاران سایر رشته‌های ورزشی از این ترکیبات استفاده کردند. به این ترتیب، استفاده‌ی نادرست از استروییدها چنان در میان ورزشکاران افزایش یافت که بر نتیجه‌ی مسابقات اثر گذاشت. تاکنون بیش از 100 نوع استرویید آنابولیک تولید شده است. در جدول زیر ترکیباتی که به طور معمول استفاده می‌شوند، فهرست شده است.

  امتیاز: 0.00