منو
 صفحه های تصادفی
همبندی
اصلاح آبها
چگونه با نوجوانان صحبت کنیم؟
ژنتیک مولکولی
سلول باکتری
جفت گیری
از مدینه تا کربلا با پدر
یاکبوس هنریکوس وانت هوف
دب اکبر «صورت فلکی»
کلید رکورد
 کاربر Online
1039 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زمین شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 513   در :  سه شنبه 17 فروردین 1389 [17:58 ]
  حشرات و باکتری‌های ...
 

دانشمندان حشرات و باکتری‌های جدیدی در بقایای رسوبات کهربایی متعلق به عصر دایناسورها کشف کردند.
تشریح این لایه رسوبات کهربایی با 95 میلیون سال قدمت که در نوع خود نخستین کشف مهم و بزرگ در قاره‌ آفریقا محسوب می‌شود، مجموعه جدیدی از قارچ‌ها، حشرات، عنکبو‌ت‌ها و عقرب‌ها و حتی باکتری‌ها را به اکوسیستمی که با دایناسورها مشترک بوده، می‌افزاید.
به علاوه، این رسوب کهربایی ممکن است دیدگاه های تازه‌ای درباره افزایش و تنوع گونه های گیاهان گلدار در در طول دوره کرتاسه زمین شناسی ارائه کند.
این یافته جدید که در نشریه پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم به چاپ رسیده یک جنگل باستانی استوایی را که در عصر حاضر در اتیوپی کشف شده، بازسازی می کند.


این مطالعات حاصل تحقیقات یک تیم بین‌المللی متشکل از 20 دانشمند از چند کشور مختلف است.


پاول ناسیمبن، محقق موزه تاریخ طبیعی آمریکا در این زمینه اظهار داشت: پیش از این در واقع ته‌نشست‌ها و رسوبات کهربایی متعلق به دوره کرتاسه در نیمکره جنوبی زمین کشف نشده بود و مهمترین رسوبات این دوره در آمریکای شمالی و اروپا- آسیا شناسایی شده بودند.


به گفته محققان، نخستین گیاهان گلدار در دوره کرتاسه ظاهر شده و تنوع یافته‌اند. افزایش و غالب شدن این گونه‌های گیاهی، اکوسیستم‌های زمینی را به میزان قابل توجهی تغییر داد و رسوبات کهربایی که به تازگی در اتیوپی یافت شده‌اند، دیدگاه آشکاری از زمان این تغییرات ارائه می‌کند.

  امتیاز: 0.00