منو
 صفحه های تصادفی
تاریکی شب
استفاده ابوحنیفه از حکم امام صادق علیه السلام
میکروسکوپ نوری
الگوی دراماتیک بیان
سنگ کانی آهن
چگونه مغز معلومات را انباشته می کند؟
اثرات خطرناک آفتکشها بر سلامت انسان
سفالکسین
امپراتوری اسپانیا
خطبه امام حسین علیه السلام در شب عاشورا
 کاربر Online
324 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  شنبه 08 اسفند 1388 [06:49 ]
  آشنایی با نیروهای پایستار
 

آشنایی با نیروهای پایستار

نیرویی که این امکان تبدیل دو سویه‌ی بین انرژی‌های جنبشی و پتانسیل را فراهم می‌آورد نیروی پایستار خوانده می‌شود. چند نمونه از نیروهای پایستار عبارت اند از : نیروی گرانش ، نیروی فنر و نیروی الکتریکی بین جسم‌های باردار. یک ویژگی اساسی نیروهای پایستار آن است که کار این نیروها همواره برگشت‌پذیر است. هر آنچه را که در `بانک` انرژی انباشته می‌کنیم می‌توانیم مدتی بعد بدون هیچ گونه اتلافی بیرون بکشیم. یک جنبه‌ی مهم دیگر نیروهای پایستار آن است که یک جسم می‌تواند از مسیرهای مختلفی از نقطه‌ی 1 به نقطه‌ی 2 برود ولی کار انجام شده توسط نیروی پایستار برای همه‌ی این مسیرها یکسان است (شکل زیر). از این رو اگر جسمی نزدیک به سطح زمین بماند ، نیروی گرانش mg مستقل از ارتفاع بوده و کار انجام شده توسط این نیرو تنها به تغییر ارتفاع بستگی دارد. اگر جسمی گرد یک مسیر بسته حرکت کند و در پایان به همان نقطه‌ای که شروع کرده است برسد ، کار کل انجام شده توسط نیروی گرانش همواره صفر است.
کار انجام شده توسط یک نیروی پایستار همواره دارای چهار ویژگی زیر است :
1. آن را می‌توان به صورت اختلاف بین مقدارهای آغازی و پایانی یک تابع انرژی پتانسیل بیان کرد.
2. برگشت‌پذیر است.
3. مستقل از مسیر جسم است و تنها به نقطه‌ی آغاز و نقطه‌ی پایان بستگی دارد.
4. هنگامی که نقطه‌های آغاز و پایان یکی باشند ، کار کل صفر است.هنگامی که تنها نیروهایی که کار انجام می‌دهند نیروهای پایستار باشند ، انرژی مکانیکی کل E=K+U ثابت است.

تصویر

  امتیاز: 0.00