منو
 کاربر Online
784 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  شنبه 19 دی 1388 [07:42 ]
  آخرین جنگ کوروش و قتل او
 

کوروش در529 قبل از میلاد برای مطیع کردن اقوام «ماساژت»‌ که قبیله‌ای نیمه وحشی و از بادیه‌نشین‌های آریائی ساکن مشرق دریای آرال بودند به طرف شمال شرق حرکت کرد. او قبل از حرکت پسر خود «کمبوجیه» (کامبیز) به نیابت سلطنت انتخاب کرد. کوروش پس از گدشتن از«سیحون» با «ماساژت‌ها» (‌Massagetae)‌ مواجه شد. ابتدا ایرانیان پیروز شدند ولی بر اثر تیری که بر او اصابت کرد که زخمی مهلک برداشت و برای فرزندش وصیت کرد که او را به پاسارگاد برده و دفن کنند.
درتاریخ اجتماعی ایران، جلد اول نوشته مرتضی راوندی، انتشارات امیرکبیر، تهران ، 1356، ص 523 به نقل ازحسن پیرنیا می‌نویسد «‌کوروش چون مرگ خودرانزدیک دید با نزدیکان و دوستان خود سخن گفت وبه آنان اندرزهای فراوان داد و در پایان گفت: «‌ای فرزندان چون من مردم جسد مرا در طلا یا نقره یا چیز دیگر مگذارید. زود آن را به خاک بسپارید. واقعا ً چه چیز به ازآن است که شخص با این خاکی که بهترین چیزهای خوب و زیبا و خوب را به بار می‌آورد و می‌پرورد مخلوط شود. چون من همیشه دوست انسان بوده ام خودراسعادتمند خواهم دانست . »‌جسد کوروش بالأخره درمحل پاسارگاد که دردشت مرغاب (‌مشهد مرغاب )‌دفن شد. پاسارگاد جلگه مرتفعی است درشمال غربی استان فارس دردامنه تپه ها و کوههای منشعب از جبال زاگرس وبه مستطیلی می‌ماند که حدود بیست کیلومتر طول دارد .امّا درپائین تنگ می شود و به تنگ بلاغی می رسد. فاصله پاسارگاد تا شیراز حدود 140 کیلومتراست . رود (پلوار) ‌(پولوار)‌ آن راسیراب می کند وسپس به رودکر می‌پیوندد. به همین دلیل جلگه پاسارگاد همیشه بارور ومحل سکونت اقوام به ویژه پاسارگادی‌ها بوده‌است. دراین منطقه علاوه برقبرکوروش، بقایای کاخ آن پادشاه و یک جرز سنگی است که روی آن یک حجاری از نقش کوروش بزرگ وجود دارد که بربالای آن نوشته شده است منم کوروش شاه هخامنشی. درفصل یازدهم ضمن معرفی کامل پاسارگاد به فرهنگ و تمدن عصر کوروش به ویژه آموزش و پرورش این دوره وسپس به نظریات مختلفی که درباره کوروش ابراز شده‌است، خواهیم پرداخت.

  امتیاز: 0.00