منو
 کاربر Online
972 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 27 آذر 1388 [04:42 ]
  عصر فضا( تاریخ علوم فضایی و سیر تحول) قسمت سيزدهم - ماموریت های فضایی پس از فتح ماه
 

همان طور که پیشتر اشاره شد پس از فتح ماه روس ها با ارسال فضاپیماهای ونرا به سوی زهره سعی در شناخت و تسخیر این سیاره داشتند و امریکایی ها نیز توجه خود را به مریخ معطوف نمودند. آن ها دو فضاپیمای ویجر1 و 2 را به دوردست های منظومه شمسی گسیل نمودند که موجب تغییر دید بشر از دنیاهای پیرامونش شد. فضاپیماهای وایکینگ 1 و 2 بر سطح مریخ فرود آمدند و تصاویر بی نظیری را برای زمینیان ارسال کردند. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، امریکا فعاليتهاي فضايي اش را گسترده تر كرد و در این راه، همکاری با آژانس فضایی اروپا و دیگر نهادهای مشابه را در جهان توسعه داد همکاران ناسا ماهواره ها و نقشه بردارهای متعددی در مدار مریخ قرار دادند و در همان زمان مریخ نورد رهیاب مریخ نیز هزاران تصویر به زمین مخابره کرد و با روبوت کوچکش خاک مریخ را بررسی نمود. پس از چند مأموریت ناموفق دو مریخ نورد روح و فرصت با عمری بسیار فراتر از حد پیش بینی شده به کند و کاو در خاک مریخ پرداختند و بارها از شر طوفان های مریخی جان سالم به در بردند. در نهایت همان طور که می دانید چندی پیش سرانجام مریخ نشین ققنوس (فینیکس) بر سطح مریخ فرود آمد و با تهیه مدارکی وجود آب در لایه های یخی زیر سطح مریخ در نواحی قطبی را اثبات کرد. اما امریکایی ها از توجه به سایر سیارات نیز غافل نشدند و آن ها فضاپیمای کاسینی را به سوی زحل گسیل داشتند تا رازهایی از ارباب حلقه های منظومه شمسی را بگشاید. کاوشگر هویگنس، این فضاپیما رازهای بسیاری از قمر تیتان را برای زمینیان فاش کرد. در سال های اخیر ژاپن، چین ، هند و اخيرا كشور ما نیز وارد عرصه رقابت های فضایی شده اند و با ارسال فضاپیماهایی نظیر کاگویا، چانگه-1 ، چاندرائیان و ماهواره اميد و اعلام برنامه هایی برای فرود مجدد انسان بر ماه، خبر از آغاز فصل جدیدی از رقابت ها و اکتشافات فضایی می دهند.
این رقابتی است که برنده آن بشریت خواهد بود و تلاش برای شناخت کیهان راه بی پایانی است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 20 دی 1388 [11:24 ]
  عصر فضا
 

سلام
از خواندن عصر فضا در سایت رشد واقعا لذت می برم.مطالب تا این حد کامل را در کمتر سایتی دیده ام.متشکرم.می خواهم در مورد ماهواره امید بیشتر توضیح دهید.اگر ممکن است.لطفا.
زیبا کمالی

  امتیاز: 0.00