منو
 صفحه های تصادفی
ساختمان های مرکب لوله ای
ساختمان داخلی زمین
اسماعیل بن احمد سامانی
رمزها ی عددی
اسلام و خاور میانه
نقش کانیها در تهیه شیشه
فیزیک هسته‌ای برای همه
دانشنامه:نکات مهم دیکته‌ای
سیستمهای بازیافت مواد و انرژی
شیخ صدر الدین موسی
 کاربر Online
488 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبير گروه تاريخ 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  یکشنبه 22 آذر 1388 [11:46 ]
  هخامنشیان و محل سکونتشان
 

هخامنشیان تیره ای از پارسی ها (پارسیان) آریائی نژاد بودند که درقرن دهم قبل از میلاد هم زمان با مهاجرت هم نژادان « مادی» خود از ماوراء سیحون و جیحون به سمت جنوب سرازیر شدند . مادها که ابتدا در آذربایجان و اطراف ساحل دریاچه «اورمیه» را تبدیل به محل سکونت خود نمودند . هخامنشیان را مجبور ساختندکه کمی دورتر از ساحل دریاچه «اورمیه» در غرب و جنوب غربی این دریاچه در «پارسواش»(پارسوا) در غرب و جنوب غربی این منطقه سکونت نمایند( مراجعه شود به کتاب ایرانشهر جلد اول ص 266) آن ها توانستند حدود سرزمین های مسکونی خود را تا ناحیه کرمانشاه کنونی گسترش دهند . این قوم قادر شدند تا بخشی از «عیلام»(elam) را که سرزمین «آنشان»(anshan)یا «انزان»(anzan)نامیده می شدد و در شمال غربی شهر « شوش» ( پایتخت عیلامی ها) که در ساحل رود کرخه قرار داشت به متصرفات خود اضافه نمایند ( مراجعه شود به تاریخ شاهنشاهی هخامنشی نوشته اومستد ، ترجمه محمد مقدم ) .هخامنشی های آریائی نژاد توانستند در پایان قرن هشتم قبل از میلاد ، ناحیه «پارسوماش»(parsumash) که منطقه کوهستانی درحوزه کارون به مرکزیت مسجد سلیمان کنونی را داخل محدوده سکونت خود نمایند . مرحوم علی سامی استاد دانشگاه شیراز در تاریخ تمدن هخامنشی بر این باور است که «پارسوماش» ناحیه ای از جنوب غربی فلات ایران و سرزمین های بین کوه های بختیاری و بخشی از حوزه کارون است . بعد ها که بر اثر حملات آشوری ها ،عیلامی ها ضعیف شده اند ، پارسی ها که هخامنشیان بخشی از آنان بودند در مناطق سرزمین های فعلی استان فارس،کهکیلویه، چهار محال و بختیاری و جزئی از خوزستان ساکن شدند.

اقوام پارسی که خاستگاه حکومتی آن ها در جنوب ایران قرار داشت به چند دسته تقسیم می شدند .

دو دسته از اقوام پارسی د ردو دوره از تاریخ ایران قبل از اسلام حکومت های مقتدری در ایران زمین تشکیل دادند .
اول – هخامنشیان بودند که حدود متصرفات آن ها از هرات تا مصر گسترش داشت و چون جد آن ها هخامنش بود،به هخامنشیان معروف شدند که اگر ابتدای حاکمیت هخامنشیان را از کوروش بزرگ و پایان آن را تا داریوش سوم محاسبه نمائیم در حدود دو قرن و نیم بر پهنه کشور وسیعی حکوت می کردند و دومین دسته از پارسیان، ساسانیان بودند که به سبب آن که جد آن ها،« ساسان» به این نام خوانده می شدند. ساسانیان از 224 میلادی تا 632 میلادی د رحدود بیش از چهار قرن مانند هخامنشیان با افتخار در گسترش فرهنگ و تمدن در این بخش آسیا کوشش کردند . مرحوم علی سامی درباره معنی هخامنش در کتاب تمدن هخامنشی که در بردارنده مجموعه درس های تاریخ و در دانشکده ادبیات شیراز است در (ص121) می نویسد:هخا(هکها) بر وزن سخا در زبان پارسی باستان به معنی دوست آمده است .«منش» به معنی اخلاق، خوی و طبیعت است و رویهم رفته به معنی کسی که منش دوستانه دارد(طبعی سخاوتمند دارد )

  امتیاز: 0.00