منو
 کاربر Online
805 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 04 آذر 1388 [20:02 ]
  حفره ای چهار کیلومتری در دل آتشفشان
 

حفره ای چهار کیلومتری در دل آتشفشانی نیمه فعال حفر می شود
گروهی از دانشمندان قصد دارند با ایجاد حفره ای 4.5 کیلومتری در قلب یک آتشفشان که به تازگی نشانه هایی از بیداری از خود نمایان کرده است زمان احتمالی انفجار آن را تعیین کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، پس از چهار هزار سال سکوت مطلق قدرتمندترین کوه های آتشفشانی در ایتالیا، کوه Campi Flegrei در نزدیکی نپال نشانه هایی از فعالیت از خود نشان می دهد و در حالی که حس غریزه انسانها را از این منطقه دور نگاه می دارد، گروهی از دانشمندان قصد دارند در مسیری کاملا مخالف با غریزه حرکت کنند.

این تیم از دانشمندان در حال آماده سازی خود هستند تا به منظور بررسی فعالیتهای پنهان شده در زیر پوسته آرام این کوه، حفره ای 4.5 کیلومتری را در قلب این آتشفشان نیمه فعال حفر کنند.

هدف این تیم کشف منشا فشاری است که باعث شده زمین در بخشی در نزدیکی Pozzuoli طی 40 سال گذشته افزایش سطح پیدا کند. کشف منشا این فشار می تواند به دانشمندان در تعیین زمان انفجار آتشفشانی کمک کند.

به گفته دانشمندان آتشفشان Campi Flegrei در حال تنفس کردن است و خطری بسیار جدی آن منطقه را تهدید می کند؛ یک انفجار قدرتمند در این آتشفشان می تواند خرابی عظیمی را به بار آورده و هزاران کیلومتر مربع از منطقه کوهستانی را در زیر خاکسترهای آتشفشانی مدفون سازد.

پروژه ایجاد حفره 4.5 کیلومتری در دل این آتشفشان باعث نگرانی ساکنان محلی منطقه اتشفشانی شده است اما رهبران این پروژه 12 میلیون دلاری احتمال انفجار آتشفشان تحت تاثیر این حفاری را صفر می دانند.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، کریس کیلبرن از دانشگاه کالج لندن که هدایت این پروژه را به عهده دارد می گوید: `ما قصد حفاری در داخل خوشه های ماگمایی یا منفجر کردن آتشفشان را نداریم، تیم ما بر روی این پدیده آتشین و جهنمی ایستاده است و به طور قطع فعالیتی که منجر به نابودی کسی بشود را انجام نخواهد داد.

  امتیاز: 0.00